Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Na Rakoń i Wołowiec od Bufetu Rohackiego

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Wołowiec 2064 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 680 m

Szlak od Bufetu Rohackiego to najszybszy i najmniej męczący wariant wejścia na Wołowiec. Mimo, że wcześniej musimy przemierzyć wzdłuż całą Dolinę Rohacką, to sumaryczny czas podejścia na szczyt nie powinien przekroczyć 3 godzin. Na całej trasie wspaniałe widoki.

Bufet Rohacki  »»  Zabrat

45 min 

Jeżeli planujemy wycieczkę przez grań Rohaczy, najlepiej wybrać wejście na Wołowiec właśnie tą trasą. Przejście całej grani Rohaczy jest emocjonujące i wyczerpujące, więc najkorzystniej jest dotrzeć tam jak najkrótszą drogą. Nie oznacza to, że szlak z Bufetu Rohackiego przez Zabrat na Wołowiec nie jest wart polecenia, jeżeli na Rohacze się nie wybieramy. Wręcz przeciwnie. Przede wszystkim dlatego, że cała trasa cechuje się wyjątkowymi walorami widokowymi. Nawet sama przełęcz Zabrat może być celem pięknej wycieczki.

Omawiana trasa jest zamykana na sezon zimowy, podobnie jak pozostałe wysokogórskie szlaki w Tatrach Słowackich.

Szlak rozpoczyna się przy Bufecie Rohackim, czyli w miejscu, w którym kończy się asfaltowa droga wiodąca wzdłuż całej Doliny Rohackiej. Za zielonymi znakami kierujemy się w górę, początkowo przez las górnoreglowy. Następnie wygodną ścieżką wśród kosodrzewiny i rozległych łąk kilkoma zakosami dochodzimy na szeroką przełęcz. Od drugiej strony dołącza się tutaj żółto znakowany szlak z Doliny Łatanej.

Podejście na Zabrat jest trochę męczące, gdyż w ciągu trzech kwadransów pokonujemy prawie 300 metrów przewyższenia. Po drodze towarzyszą nam wspaniałe widoki na Wołowiec oraz oba Rohacze - Ostry i Płaczliwy. Zabrat jest bardzo dobrym miejscem widokowym. Rozległa panorama z przełęczy obejmuje grań od Wołowca przez Rohacze, Banówkę, Spaloną aż do Salatyna.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie