Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Zuberca

Opis szlaków

Doliną Łataną na Zabrat, Rakoń i Wołowiec

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

3h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Wołowiec 2064 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1060 m

Trasa przez Dolinę Łataną i przełęcz Zabrat jest szybszym wariantem dotarcia na Wołowiec, niż szlak przez tę samą dolinę i Grzesia. Od przełęczy Zabrat towarzyszą nam piękne widoki na Rohacze i dalszą grań przez Banówkę aż do Brestowej.

Zwierówka  »»  Zabrat

2 h 30 min 

Dolina Łatana jest górnym odgałęzieniem Doliny Zuberskiej. Wejście do Doliny Łatanej znajduje się przy głównym skrzyżowaniu w Zwierówce, blisko przystanu autobusowego. Pierwszy odcinek trasy, to droga asfaltowa, zamknięta dla ruchu samochodowego. Po lewej stronie mijamy mały cmentarz partyzancki. Na dalszym odcinku wzdłuż łagodnie wznoszącej się drogi spływa dość szeroki Łatany Potok.

Po około godzinie dochodzimy do miejsca, w którym kończy się nawierzchnia asfaltowa. Znaki wskazują nam dalszą drogę w prawo, przez las. Przekraczamy potok po drewnianym mostku idąc dalej łagodnie pod górę. Drzewostan w tej części doliny jest miejscami mocno przerzedzony. Wkrótce docieramy do rozdroża szlaków w Dolinie Zadniej Łatanej. W lewo odchodzi stąd szlak na Grzesia.

Dalszy odcinek trasy otwarty jest już tylko w sezonie letnim. Od rozdroża podążamy w prawo nadal za żółtymi znakami. Podchodzimy teraz nieco bardziej stromo w stronę porośniętego trawą i kosodrzewiną kotła polodowcowego, zwanego Praszywe. Dwoma ostrymi zakosami wchodzimy na grzbiet opadający z wierzchołka Zadniego Zabratu, a następnie lekko wznoszącym się trawersem docieramy na przełęcz. Od drugiej strony dołącza się tutaj zielono znakowany szlak wiodący od Bufetu Rohackiego.

Z Zabratu otwiera się rozległa panorama obejmująca grań od Wołowca przez Rohacze, Banówkę, Spaloną aż do Salatyna.

Zabrat  »»  Rakoń  »»  Wołowiec

1 h   

Z Zabratu w stronę Rakonia prowadzi szeroka ścieżka grzebietowa. Idąc wśród hal i kosodrzewiny w ciągu pół godziny docieramy na ten szczyt. Cały czas towarzyszą nam wspaniałe widoki.

Z Rakonia ścieżka sprowadza nas łagodnie w dół do przełęczy, za którą od lewej strony dołącza się zielono znakowany szlak wiodący od Polany Chochołowskiej przez Wyżnią Dolinę Chochołowską. Od szczytu Wołowca dzieli nas jeszcze pół godziny mozolnego podejścia. Ostatni odcinek jest najbardziej stromy i męczący, ale nie występują na nim trudności techniczne. Jedynym utrudnieniem jest kruchość podłoża (drobny żwirek zalegający na ścieżce).

Wspaniały widok z Wołowca wynagrodzi nam trudy przebytej, długiej wędrówki. Dalszą trasę możemy kontynuować schodząc do Doliny Rohackiej. Jeśli starczy nam sił i czasu możemy iść dalej granią Rohaczy.