Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów na Kozi Wierch

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 620 m

Najłatwiejsza droga podejścia na najwyższą górę leżącą w całości na terytorium Polski. Cała trasa jest raczej monotonna, ale towarzyszą jej piękne, rozległe widoki. Ze względu na brak trudności technicznych szlak można polecić nawet początkującym.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Kozi Wierch

2 h   

Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebiesko znakowanym, spacerowym szlakiem, przechodząc kolejno wzdłuż brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu. Mały Staw, zgodnie z nazwą, zdecydowanie odróżnia się wielkością od pozostałych zbiorników wodnych doliny. Tuż obok tego maleńkiego oczka wodnego znajduje się malowniczo położona, drewniana chatka, która pełniła niegdyś rolę schroniska.

W ciągu 10 minut dochodzimy do drewnianego mostku, który umożliwia przejście nad strumieniem Roztoki, wypływającym z pobliskiego Wielkiego Stawu. Znajdujemy się teraz tuż nad progiem Wielkiej Siklawy - największego tatrzańskiego wodospadu, którym opada Roztoka tworząc 70-metrowej wysokości kaskadę wodną. W stronę wodospadu i dalej w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi stąd zielono znakowana ścieżka.

Przechodząc przez mostek i idąc dalej za niebieskimi znakami podchodzimy wśród kosówek do skrzyżowana z żółtym szlakiem, odchodzącym w prawo na Przełęcz Krzyżne. Skręcając w lewo z tego miejsca, na dłuższym odcinku idziemy wzdłuż największego w dolinie Wielkiego Stawu. Wygodna ścieżka prowadzi na wysokości około 40-50 metrów powyżej olbrzymiej tafli jeziora. Kosodrzewina prawie zupełnie zanika, dzięki czemu całą dolinę można podziwiać w pełnej okazałości.

Szlak prowadzi między Wielkim Stawem a łagodnym, południowym zboczem Koziego Wierchu, którym już wkrótce rozpoczniemy podejście. Po nieco ponad 20 minutach, licząc od wyjścia za schroniska, dochodzimy do rozdroża szlaków, gdzie od niebiesko znakowanej ścieżki wiodącej wzdłuż doliny w prawo odchodzi czarny szlak na Kozi Wierch.

Trawiasto-kamieniste zbocze Koziego Wierchu rozcięte jest Szerokim Żlebem biegnącym wzdłuż stoku aż do partii szczytowych. Ścieżka prowadzi licznymi zakosami wzdłuż tego żlebu, po jego lewej stronie. Podejście jest początkowo łagodne, ale stromizna stopniowo i zdecydowanie wzrasta. Nie czekają nas jednak przepaści. Jedyne, niewielkie trudności skalne pojawiają się pod samym wierzchołkiem, w okolicach skrzyżowania z czerwono znakowaną Orlą Percią. Wspaniały widok towarzyszy nam przez całą drogą obejmując szeroką panoramę Tatr Wysokich.

Po niecałych dwóch godzinach od opuszczenia schroniska osiągamy partie podszczytowe, gdzie Szeroki Żleb ulega wyraźnemu rozpłaszczeniu. Przechodząc w prawo w poprzek żlebu dochodzimy do skrzyżowania z Orlą Percią. Stąd dzieli nas już tylko około 10 minut od szczytu. Skręcamy w lewo w stronę wierzchołka, na który wchodzimy stromymi zakosami, częściowo po skałach.

Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) jest najwyższą górą leżącą w całości na terytorium Polski. Jego znakomite walory widokowe oddaje zamieszczona niżej panorama.