Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów na Kozią Przełęcz i Kozi Wierch

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

3h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy i klamry

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 620 m

Ścieżka na Kozią Przełęcz jest najtrudniejszym ze szlaków prowadących z Doliny Pięciu Stawów. Nie łatwiejszy jest dalszy odcinek wiodący Orlą Percią spod przełęczy na szczyt Koziego Wierchu. Szlak ma charakter wspinaczkowy, prowadzi przy pomocy licznych ubezpieczeń w litej skale przy bardzo dużej ekspozycji.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Kozia Przełęcz

1 h 30 min   

Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebiesko znakowanym, spacerowym szlakiem, przechodząc kolejno wzdłuż brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu. Mały Staw, zgodnie z nazwą, zdecydowanie odróżnia się wielkością od pozostałych zbiorników wodnych doliny. Tuż obok tego maleńkiego oczka wodnego znajduje się malowniczo położona, drewniana chatka, która pełniła niegdyś rolę schroniska.

W ciągu 10 minut dochodzimy do drewnianego mostku, który umożliwia przejście nad strumieniem Roztoki, wypływającym z pobliskiego Wielkiego Stawu. Znajdujemy się teraz tuż nad progiem Wielkiej Siklawy - największego tatrzańskiego wodospadu, którym opada Roztoka tworząc 70-metrowej wysokości kaskadę wodną. W stronę wodospadu i dalej w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi stąd zielono znakowana ścieżka.

Przechodząc przez mostek i idąc dalej za niebieskimi znakami podchodzimy wśród kosówek do skrzyżowana z żółtym szlakiem, odchodzącym w prawo na Przełęcz Krzyżne. Skręcając w lewo z tego miejsca, na dłuższym odcinku idziemy wzdłuż największego w dolinie Wielkiego Stawu. Wygodna ścieżka prowadzi na wysokości około 40-50 metrów powyżej olbrzymiej tafli jeziora. Kosodrzewina prawie zupełnie zanika, dzięki czemu całą dolinę można podziwiać w pełnej okazałości.

Szlak prowadzi między Wielkim Stawem a łagodnym, południowym zboczem Koziego Wierchu, na który w prawo odchodzi czarno znakowana ścieżka. Po około półgodzinnym marszu, licząc od wyjścia ze schroniska, wychodzimy za masyw Koziego Wierchu. Po naszej lewej stronie mamy przejście między Wielkim a Czarnym Stawem, w stronę którego odchodzi żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz. Kilka kroków dalej, tym razem w prawą stronę, od niebieskiego szlaku odgałęzia się nasz żółty szlak na Kozią Przełęcz. Zaczynamy stąd podejście w stronę Dolinki Pustej - jednego z dwóch (obok Dolinki pod Kołem) odgałęzień Doliny Pięciu Stawów.

Początek żółtego szlaku nie zapowiada późniejszych trudności. Idąc trawiasto-kamienistym terenem wśród rzadkiej kosodrzewiny, podchodzimy łagodnie wygodną ścieżką. Otaczają nas urwiste ściany, które górują nad polodowcowym kotłem dolinki. Przed nami w oddali Zamarła Turnia (2179 m n.p.m) i Mały Kozi Wierch (2228 m n.p.m), po lewej Kołowa Czuba (2105 m n.p.m), a po prawej zachodnie, pionowe ściany Koziego Wierchu (2291 m n.p.m). Osiągnąwszy górne piętro Pustej Dolinki przechodzimy łagodnie pod górę po jej prawej stronie, trawersując piarżysko pod urwiskami Koziego Wierchu. Nazwa dolinki doskonale oddaje charakter krajobrazu utworzonego przez rozległe rumowisko skalne. Otaczające nas pionowe ściany tworzą w dolnych partiach olbrzymie stożki piargowe.

Zbliżając się w stronę południowej ściany Zamarłej Turni, na której często można obserwować wspinających się taterników, podchodzimy pod żleb opadający z Koziej Przełęczy. Od tego miejsca szlak diametralnie zmienia charakter z wygodnej ścieżki na drogę wspinaczkową. Do pokonania mamy bardzo strome, skaliste zbocze. Łańcuchy towarzyszyć nam będą aż na samą górę.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie