Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów na Przełęcz Krzyżne

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Krzyżne 2112 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 440 m

Szlak na wspaniałą widokowo Przełęcz Krzyżne nie jest trudny, ale na dłuższym odcinku wiedzie wzdłuż bardzo stromego, trawiastego zbocza. Na całej trasie piękne widoki na Dolinę 5 Stawów i Tatry Wysokie po słowackiej stronie. Ze ścieżki świetnie widać i słychać Wielką Siklawę.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Przełęcz Krzyżne

2 h   

Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebiesko znakowanym, spacerowym szlakiem, przechodząc kolejno wzdłuż brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu. Mały Staw, zgodnie z nazwą, zdecydowanie odróżnia się wielkością od pozostałych zbiorników wodnych doliny. Tuż obok tego maleńkiego oczka wodnego znajduje się malowniczo położona, drewniana chatka, która pełniła niegdyś rolę schroniska.

W ciągu 10 minut dochodzimy do drewnianego mostku, który umożliwia przejście nad strumieniem Roztoki, wypływającym z pobliskiego Wielkiego Stawu. Znajdujemy się teraz tuż nad progiem Wielkiej Siklawy - największego tatrzańskiego wodospadu, którym opada Roztoka tworząc 70-metrowej wysokości kaskadę wodną. W stronę wodospadu i dalej w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi stąd zielono znakowana ścieżka.

Przechodząc przez mostek i idąc dalej za niebieskimi znakami podchodzimy wśród kosówek do rozdroża, gdzie skręcamy w prawo żółtym szlakiem. Odchodząc coraz bardziej od Wielkiego Stawu podchodzimy na krótkim odcinku łagodnie, później bardziej stromo po dolnych partiach południowo-wschodniego zbocza Koziego Wierchu. Ścieżka przechodzi następnie w długi, prawie poziomy trawers prowadzący najpierw wschodnim zboczem Koziego Wierchu, a następnie w poprzek progu u wylotu Dolinki Buczynowej. Szlak wiedzie ponad stromą ścianą opadającą do Doliny Roztoki, w bezpiecznej odległości od urwiska.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie