Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów na przełęcz Zawrat

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 30 min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Zawrat 2159 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 490 m

Przełęcz Zawrat, na którą od strony Doliny Gąsienicowej wiedzie bardzo trudny szlak, jest dostępna od Doliny Pięciu Stawów bardzo łatwą ścieżką. Szlak na Zawrat pozwala przyjrzeć się z bliska wszystkim stawom w dolinie, oferując wspaniałe widoki na całej trasie.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Przełęcz Zawrat

1 h 30 min 

Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebiesko znakowanym, spacerowym szlakiem, przechodząc kolejno wzdłuż brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu. Mały Staw, zgodnie z nazwą, zdecydowanie odróżnia się wielkością od pozostałych zbiorników wodnych doliny. Tuż obok tego maleńkiego oczka wodnego znajduje się malowniczo położona, drewniana chatka, która pełniła niegdyś rolę schroniska.

W ciągu 10 minut dochodzimy do drewnianego mostku, który umożliwia przejście nad strumieniem Roztoki, wypływającym z pobliskiego Wielkiego Stawu. Znajdujemy się teraz tuż nad progiem Wielkiej Siklawy - największego tatrzańskiego wodospadu, którym opada Roztoka tworząc 70-metrowej wysokości kaskadę wodną. W stronę wodospadu i dalej w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi stąd zielono znakowana ścieżka.

Przechodząc przez mostek i idąc dalej za niebieskimi znakami podchodzimy wśród kosówek do skrzyżowana z żółtym szlakiem, odchodzącym w prawo na Przełęcz Krzyżne. Skręcając w lewo z tego miejsca, na dłuższym odcinku idziemy wzdłuż największego w dolinie Wielkiego Stawu. Wygodna ścieżka prowadzi na wysokości około 40-50 metrów powyżej olbrzymiej tafli jeziora. Kosodrzewina prawie zupełnie zanika, dzięki czemu całą dolinę można podziwiać w pełnej okazałości.

Szlak prowadzi między Wielkim Stawem a łagodnym, południowym zboczem Koziego Wierchu, na który w prawo odchodzi czarno znakowana ścieżka. Po około półgodzinnym marszu, licząc od wyjścia ze schroniska, wychodzimy za masyw Koziego Wierchu. Po naszej lewej stronie mamy przejście między Wielkim a Czarnym Stawem, w stronę którego odchodzi żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz. Kilka kroków dalej, tym razem w prawą stronę, od naszej ścieżki odgałęzia się również żółty szlak, prowadzący przez Dolinkę Pustą na Kozią Przełęcz. Przed nami Kołowa Czuba, po jej prawej stronie Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i zachodnie, urwiste zbocze Koziego Wierchu, górujące nad wspomnianą Dolinką Pustą.

Niebieskie znaki prowadzą dalej prosto pod południowe zbocze Kołowej Czuby (2105 m n.p.m.), tworzące w tym miejscu rodzaj wąskiego grzbietu. Łagodny dotąd szlak, zaczyna teraz wznosić się zdecydowanie pod górę na wspomniany grzbiet, prowadząc następnie nim samym w stronę wierzchołka. Wspaniale prezentuje się stąd urwiste, zachodnie zbocze Koziego Wierchu (*). Po niedługim podejściu otwiera się widok na niewidoczny dotąd Zadni Staw, leżący w piarżystej Dolince pod Kołem. Rozległa panorama pozwala podziwiać z tego miejsca wszystkie stawy Doliny Pięciu Stawów, łącznie z maleńkim Wolim Okiem, leżącym tuż poniżej Zadniego Stawu. Dolinka pod Kołem, stanowiąca północno-zachodnie odgałęzienie Doliny Pięciu Stawów, jest przykładem karu polodowcowego, otoczonego z trzech stron stromymi zboczami utworzonymi przez Walentkową Grań, Świnicę, otoczenie Zawratu i Kołową Czubę.

Wierzchołek Kołowej Czuby, dawniej zwanej Kołem, omijamy szerokim, poziomym trawersem od lewej strony, podchodząc następnie bardziej stromo po zboczu pod Przełęczą Schodki (2065 m n.p.m.). Główną część Doliny Pięciu Stawów z Wielkim Stawem zasłania teraz Kołowa Czuba. Od Zawratu dzieli nas około 20 minut łatwego podejścia w poprzek trawiasto-piarżystego zbocza Małego Koziego Wierchu.

Mimo, że Zawrat jest punktem położonym bardzo wysoko, ścieżka prowadząca na tę przełęcz należy do wyjątkowo łatwych. Planując jednak dalszą trasę z Zawratu, należy pamiętać, że wszystkie inne szlaki prowadzące z tego punktu: w dół do Doliny Gąsienicowej, na Świnicę, czy rozpoczynająca się w tym miejscu Orla Perć, są szlakami nieporównywalnie trudniejszymi. Szczególnie nie polecam schodzenia z Zawratu do Doliny Gąsienicowej, gdyż szlak ten, mimo braku oficjalnych regulacji, uznany jest za jednokierunkowy (do podchodzenia w górę).

Jeżeli Zawrat jest jedynym celem wycieczki i dalej planujemy zejść z powrotem do doliny, warto podejść z przełęczy krótkim odcinkiem Orlej Perci (znaki czerwone) na Mały Kozi Wierch (ok. 15 minut z Zawratu). Ten odcinek szlaku nie jest trudny (pod szczytem łańcuch), a widok z Małego Koziego jest jeszcze wspanialszy niż z Zawratu.