Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Dolina Olczyska i Kopieniec Wielki

Kolor szlaku

 lub   

Czas przejścia

1h 30min (warianty 1a i 1b), 1h (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kopieniec Wielki 1328 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 430 m (wariant 1a), 330 m (wariant 1b, 2)

Trasa łatwa i przyjemna. Kopieniec Wielki jest dobrym punktem obserwacyjnym z widokiem na szczyty z okolicy Doliny Gąsienicowej. Otaczająca go Polana Kopieniec z licznymi zabudowaniami pasterskimi dodaje temu miejscu uroku. Warto przyjść tutaj wiosną, gdy na całej polanie pod Kopieńcem kwitną krokusy.

Dolina Olczyska  »»  Kopieniec Wielki  (wariant 1a)

1 h 30 min 

Szlak rozpoczyna się u wylotu Doliny Olczyskiej, w południowo-wschodniej dzielnicy Zakopanego zwanej Jaszczurówką. Nazwa dzielnicy nie powinna budzić wątpliwości, jako że u wejścia do parku znajduje się miejsce ochrony tych niewielkich gadów.

Spacerowy szlak wiedzie wzdłuż potoku gdzieniegdzie nieznacznie się wznosząc i w kilku miejscach przekraczając strumień wody. Po nieco ponad półgodzinnym marszu dochodzimy do Polany Olczyskiej. W miejscu tym szlak zielony na Kopieniec krzyżuje się z żółtym, prowadzącym na Nosalową Przełęcz i do Kuźnic.

Zielono znakowana droga prowadzi z polany przez las, wznosząc się coraz bardziej stromo pod górę. Podejście jest krótkie, ale dość męczące. Po około 40 minutach licząc od Polany Olczyskiej wychodzimy z lasu na Polanę Kopieniec. Szlak tworzy w tym miejscu pętlę obejmującą przejście przez szczyt, zejście z drugiej strony i przejście wzdłuż całej polany. Wejście z polany na szczyt zajmuje 15 minut, a obejście całej pętli niecałą godzinę.

Brak gęstego zadrzewienia na stoku Kopieńca powyżej polany zapewnia wspaniałe widoki. Widok ze szczytu jest podobny do widoku z Nosala - obejmuje Tatry Bielskie, Koszystą, szczyty z okolicy Doliny Gąsienicowej, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy kończąc na Giewoncie.

Kuźnice  »»  Kopieniec Wielki  (wariant 1b)

1 h 30 min   

Wariant 1b różni się od wariantu 1a drogą dojścia do Polany Olczyskiej. Trasa rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch i początkowo wiedzie zgodnie ze szlakiem na Nosal. Za punktem wstępu do parku szlak zielono-niebieski prowadzi w lewo w las. Po 10 minutach mozolnego podejścia szeroką, kamienistą drogą dochodzimy do rozdroża szlaków, z którego w prawo odchodzi niebiesko znakowana droga na Halę Gąsienicową. Idąc dalej prosto za zielonymi znakami, po kolejnych 10 minutach dochodzimy do zalesionej Nosalowej Przełęczy.

Z przełęczy skręcamy w prawo, w dół szlakiem żółtym, który po około 20 minutach sprowadza nas do Polany Olczyskiej. Dalsza trasa jest analogiczna do wariantu 1a.

Toporowa Cyrhla  »»  Kopieniec Wielki  (wariant 2)

1 h 

Wariant 2 szlaku na Kopieniec zaczyna się w Toporowej Cyrhli, południowo-wschodniej dzielnicy Zakopanego, odległej od centrum. Z centralnego punktu Cyrhli (tzn. od sklepu spożywczego przy głównej drodze), należy odejść w dół szosą w kierunku Zakopanego (5 minut pieszo), gdzie rozpoczyna się szlak zielono-czerwony.

Ścieżka wiedzie początkowo wśród traw między nielicznymi zabudowaniami. Po 10 minutach wchodzimy w gęsty las idąc cały czas lekko pod górę. Po drodze mijamy kasę biletową TPN i docieramy do rozwidlenia szlaków - w lewo odchodzi czerwony w stronę Suchej Wody, a w prawo zielony na Kopieniec. Ścieżka prowadzi teraz dość stromo pod górę. Po około 20 minutach od rozwidlenia szlaków dochodzimy do Polany Kopieniec (od drugiej strony pętli szlaku wokół Kopieńca w stosunku do wariantów 1a i 1b). Stąd zostaje 10 minut drogi podejścia na szczyt po wygodnych, kamiennych stopniach.