Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Dolina Olczyska i Kopieniec Wielki

Kolor szlaku

 lub   

Czas przejścia

1h 30min (warianty 1a i 1b), 1h (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kopieniec Wielki 1328 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 430 m (wariant 1a), 330 m (wariant 1b, 2)

Trasa łatwa i przyjemna. Kopieniec Wielki jest dobrym punktem obserwacyjnym z widokiem na szczyty z okolicy Doliny Gąsienicowej. Otaczająca go Polana Kopieniec z licznymi zabudowaniami pasterskimi dodaje temu miejscu uroku. Warto przyjść tutaj wiosną, gdy na całej polanie pod Kopieńcem kwitną krokusy.

Dolina Olczyska  »»  Kopieniec Wielki  (wariant 1a)

1 h 30 min 

Szlak rozpoczyna się u wylotu Doliny Olczyskiej, w południowo-wschodniej dzielnicy Zakopanego zwanej Jaszczurówką. Nazwa dzielnicy nie powinna budzić wątpliwości, jako że u wejścia do parku znajduje się miejsce ochrony tych niewielkich gadów.

Spacerowy szlak wiedzie wzdłuż potoku gdzieniegdzie nieznacznie się wznosząc i w kilku miejscach przekraczając strumień wody. Po nieco ponad półgodzinnym marszu dochodzimy do Polany Olczyskiej. W miejscu tym szlak zielony na Kopieniec krzyżuje się z żółtym, prowadzącym na Nosalową Przełęcz i do Kuźnic.

Zielono znakowana droga prowadzi z polany przez las, wznosząc się coraz bardziej stromo pod górę. Podejście jest krótkie, ale dość męczące. Po około 40 minutach licząc od Polany Olczyskiej wychodzimy z lasu na Polanę Kopieniec. Szlak tworzy w tym miejscu pętlę obejmującą przejście przez szczyt, zejście z drugiej strony i przejście wzdłuż całej polany. Wejście z polany na szczyt zajmuje 15 minut, a obejście całej pętli niecałą godzinę.

Brak gęstego zadrzewienia na stoku Kopieńca powyżej polany zapewnia wspaniałe widoki. Widok ze szczytu jest podobny do widoku z Nosala - obejmuje Tatry Bielskie, Koszystą, szczyty z okolicy Doliny Gąsienicowej, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy kończąc na Giewoncie.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie