Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Z Hali Gąsienicowej na Kościelec

Kolor szlaku

   lub   

Czas przejścia

1h 45min (wariant 1), 2h (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kościelec 2155 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 650 m

Trasa bardzo atrakcyjna na szczyt jednej z najpopularniejszych tatrzańskich turni. Fragmenty szlaku mają charakter wspinaczkowy. Droga emocjonująca, piękna pod względem widokowym, niebezpieczna przy oblodzeniach (wypadki śmiertelne).

Oba warianty szlaku różnią się drogą podejścia na Karb (1853 m n.p.m.) - przełęcz leżącą między Kościelcem, a Małym Kościelcem. Wariant 1 prowadzi przez Dolinę Czarną, a wariant 2 przez Zieloną Dolinę Gąsienicową, obchodząc grań Małego Kościelca od strony wschodniej lub zachodniej.

Hala Gąsienicowa  »»  Przełęcz Karb  (wariant 1)

1 h   

Od schroniska "Murowaniec" idziemy w stronę Kasprowego Wierchu do oddalonego o około 100m od schroniska rozdroża szlaków, gdzie skręcamy w lewo za niebieskimi znakami. Ścieżka początkowo prowadzi przez las, jednakże już po kilku minutach drogi las przerzedza się, dzięki czemu podziwiać możemy okoliczne szczyty, które przybliżają się z każdym krokiem. Po lewej stronie mamy Żółtą Turnię, Granaty, a przed nami w oddali Kozi Wierch i górujący dokładnie na wprost ścieżki Kościelec. Łatwy, wyłożony wielkimi głazami szlak wiedzie poziomo wzdłuż zbocza Małego Kościelca.

Po przejściu mniej więcej 1/3 drogi, po lewej stronie poniżej szlaku mijamy pomnik Mieczysława Karłowicza. Ten znany kompozytor i miłośnik Tatr zginął w tym miejscu w 1909 roku przysypany lawiną, która zeszła z Małego Kościelca. Pomnik może być przestrogą dla wszystkich, którzy wybierają się w góry zimą, kiedy nawet łatwe trasy w warunkach zagrożenia lawinowego mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Po przejściu łatwego odcinka, ostatnie kilka minut drogi idziemy zakosami pod górę pokonując skalny próg, za którym widać już rozległą taflę jeziora. Brzeg Czarnego Stawu jest miejscem, w którym w sezonie zatrzymuje się spora rzesza turystów. Dla niektórych jest to chwilowy postój przed dalszą wędrówką w górę, a dla innych punkt docelowy wycieczki.

Leżący na wysokości 1622 m n.p.m. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej. To mierzące 17,94 hektara powierzchni i 51 metrów głębokości jezioro jest również jednym z dwóch (obok Zmarzłego Stawu) zbiorników wodnych leżących w Czarnej Dolinie Gąsienicowej - części Doliny Gąsienicowej położonej na wschód od grani Kościelców. Pozostałe 19 stawów Doliny Gąsienicowej leży w obszarze Doliny Zielonej, leżącej po drugiej stronie Kościelca i Małego Kościelca. Swoją nazwę Czarny Staw zawdzięcza dużemu stopniowi zacienienia oraz sinicom porastającym głazy przy brzegu jeziora.

Od rozstaju szlaków nad Czarnym Stawem skręcamy w prawo za zielonymi znakami, idąc po kamiennych stopniach zakosami dość stromo pod górę. Ścieżka jest wygodna i raczej bezpieczna, ale gdzieniegdzie od przepaści dzieli nas zaledwie kilka kroków. Po około 25 minutach osiągamy łagodną grań Małego Kościelca, przechodząc przez jego najwyższe spiętrzenie (1863 m n.p.m.). Granią, na której często wieje silny wiatr, idziemy przez około 5 minut, obniżając się nieco do przełęczy pod sam koniec trasy. W ten sposób docieramy na Karb, z którego na wprost prowadzi czarny szlak na szczyt Kościelca oraz w prawo szlak niebieski prowadzący na drugą stronę Doliny Gąsienicowej - do Doliny Zielonej. Zbocze Kościelca, którym poprowadzony jest dalszy szlak na szczyt, prezentuje się bardzo dostojnie. Wygląda jak nachylona w naszą stronę, olbrzymia platforma, zwężająca się u szczytu.

Hala Gąsienicowa  »»  Przełęcz Karb  (wariant 2)

1 h 15 min   

Od "Murowańca" idziemy na wprost Kasprowego Wierchu wygodną, wręcz spacerową ścieżką prowadzącą wśród kosodrzewiny w stronę Zielonej Doliny Gąsienicowej. Szlak znakowany jest kolorem czarnym (aż do skrzyżowania łącznie z kolorem zielonym oraz żółtym). Po około 20 minutach dochodzimy do rozdroża szlaków nieopodal dolnej stacji krzesełkowego wyciągu narciarskiego. Stąd skręcamy w lewo za czarnymi znakami odchodząc od ścieżki żółto-zielonej na Kasprowy Wierch i Liliowe.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie