Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Na Halę Gąsienicową Doliną Suchej Wody

Kolor szlaku

 lub  

Czas przejścia

2h (wariant 1), 2h 30min (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Hala Gąsienicowa ok. 1500 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 500 m

Droga przez Dolinę Suchej Wody jest najmniej atrakcyjnym sposobem dojścia na Halę Gąsienicową. Cały szlak wiedzie przez las, nie można więc liczyć na widoki. Trasa jest za to łatwa i bezpieczna. Dolina Suchej Wody jest jednym z nielicznych miejsc w Tatrach udostępnionych dla rowerzystów.

Brzeziny  »»  Psia Trawka  (wariant 1)

45 min 

Szlak rozpoczyna się w Brzezinach zaraz przy asfaltowej drodze Oswalda Balzera łączącej Zakopane z Morskim Okiem - ok. 1,5 km za Toporową Cyrhlą jadąc od Zakopanego. Najlepiej dotrzeć tu własnym samochodem lub busem z Zakopanego. Wejście do parku znajduje się ok. 300 m za skrzyżowaniem drogi głównej z drogą prowadzącą do Murzasichla. Na poboczu można bez żadnych opłat zostawić samochód.

Ścieżka jest szeroka, wyłożona kamieniami prawie na całej długości aż do schroniska Murowaniec. Szlak wznosi się nieznacznie pod górę trzykrotnie przecinając potok Suchej Wody. Sceneria wokół drogi jest niezwykła - mnóstwo olbrzymich głazów tworzy twór na kształt koryta rzeki. Miejscami jednak wody nie widać, mimo że wyraźnie słychać szum płynącego potoku. Paradoksalnie brzmiąca nazwa "Sucha Woda" wzięła się stąd, że potok płynie częściowo na powierzchni, a częściowo zanika płynąc pod ziemią.

Po 40 minutach docieramy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym. Miejsce to, zwane "Psią Trawką", stanowi niewielką, zarastającą polankę leżąca wśród gęstego lasu.

"Bliźniczka psia trawka" jest pospolitym gatunkiem rośliny zielnej, który porasta, a właściwie niegdyś porastał polanę, której nazwa może wydać się intrygująca. Ten gatunek trawy nie nadaje się do karmienia zwierząt ze względu na bardzo ostre krawędzie liści. Nazwa polany pochodzi z czasów pasterskich, kiedy to górale nazywali tak to zupełnie nieprzydatne do wypasu owiec miejsce.

Toporowa Cyrhla  »»  Psia Trawka  (wariant 2)

1 h 15 min 

Wariant 2 szlaku zaczyna się w Toporowej Cyrhli, południowo-wschodniej dzielnicy Zakopanego, odległej od centrum. Z centralnego punktu Cyrhli (tzn. od sklepu spożywczego przy głównej drodze), należy odejść w dół szosą w kierunku Zakopanego (5 minut pieszo), gdzie rozpoczyna się szlak zielono-czerwony prowadzący na Kopieniec Wielki.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie