Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic

Kolor szlaku

 lub  

Czas przejścia

1h 30min (oba warianty)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rówień Królowa ok. 1550 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 550 m

Najpopularniejsza trasa dojścia na Halę Gąsienicową. W sezonie przemierzają tędy tłumy turystów. Wariant przez Jaworzynkę jest płaski w dolnym odcinku, po czym następuje dość męczące podejście na Przełęcz Między Kopami. Wariant przez Boczań i Skupinów Upłaz jest bardziej jednostajny - od początku aż do przełęczy wiedzie łagodnie pod górę.

Oba warianty szlaku rozpoczynają się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).

Kuźnice  »»  Boczań, Skupinów Upłaz  »»  Przełęcz Między Kopami  (wariant 1)

1 h 

Wędrówkę zaczynamy przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której w sezonie (poza sezonem zresztą też) czekają tłumy ludzi niechętnych pieszej wędrówce. Od stacji kierujemy się w lewo, przechodzimy przez kładkę nad szumiącym potokiem Bystrej, za którym znajduje się punkt poboru opłat za wstęp do parku.

Szlak niebieski prowadzi w lewo w las. Na początku czeka nas mozolne podejście szeroką kamienistą drogą aż do rozdroża szlaków, które osiągamy po 10 minutach. Z tego miejsca można iść dalej prosto w stronę Nosala, my natomiast skręcamy w prawo, idąc nadal pod górę. Po kolejnych kilkunastu minutach szlak gwałtownie skręca w lewo. Gdzieniegdzie za drzewami zaczynają prześwitywać góry. Przez parę minut ścieżka wiedzie po płaskim terenie, tuż poniżej wierzchołka Boczania, po czym zaczyna wznosić się łagodnie pod górę, dochodząc do podejścia po kamiennych schodach.

Ostatni fragment tego odcinka szlaku prowadzi przez Skupinów Upłaz. Wychodzimy z lasu i idąc łagodnie pod górę szeroką ścieżką po lewej stronie możemy podziwiać Kopieniec Wielki górujący nad Doliną Olczyską.

Powyżej upłazu przez parę minut idziemy po chropowatych i ostrych skałach. Ładnie widać stąd Dolinę Jaworzynkę i nieco dalej położony Giewont. Po godzinie drogi znajdujemy się w miejscu złączenia z żółtym szlakiem (wariant 2). Wielu strudzonych turystów odpoczywa tu na ławkach.

Kuźnice  »»  Dolina Jaworzynka  »»  Przełęcz Między Kopami  (wariant 2)

1 h 

Wędrówkę rozpoczynamy analogicznie do wariantu pierwszego - przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Po przejściu przez Bystrą za wejściem do parku zamiast skręcić w lewo niebieskim szlakiem (wariant 1), idziemy prosto szlakiem żółtym.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie