Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Orla Perć: Skrajny Granat » Krzyżne

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy, klamry, drabinka

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Skrajny Granat 2225 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 170 m

Najdłuższy odcinek Orlej Perci. Na całej trasie nie ma miejsca, z którego można by zejść w dół znakowanym szlakiem. Dlatego trasę tę należy wybrać tylko przy pewnej pogodzie. Ekspozycja i liczba ubezpieczeń jest nieco mniejsza, niż na odcinku Zawrat - Kozi Wierch. Piękne widoki występują po obu stronach grani.

Skrajny Granat  »»  Krzyżne

2 h 45 min 

Opisywany odcinek Orlej Perci rozpoczyna się na wierzchołku Skrajnego Granata, na który dotrzeć można na 2 sposoby: z Doliny Gąsienicowej szlakiem żółtym (ok. 4h z Kuźnic) lub Orlą Percią od strony Koziego Wierchu. Trudności, które napotkamy na szlaku, potęguje długość trasy do pokonania. Dodatkowym utrudnieniem jest kruchość skały i zalegający gdzieniegdzie drobny żwirek. Omawiany odcinek Orlej Perci jest bardzo interesujący widokowo - ścieżka kilkakrotnie przewija się wokół grani - raz jesteśmy po jej północnej, a raz po południowej stronie.

Trudności dają o sobie znać od samego początku szlaku. Zejście ze Skrajnego Granata odbywa się po skalistym, południowym zboczu, które opada do Buczynowej Dolinki. Przy pomocy długiego ciągu łańcuchów schodzimy do grani, gdzie na krótkim odcinku można odpocząć od stromizny, idąc dość szerokim grzbietem. Szlak przewija się następnie na stronę północną grani. Kolejny, długi ciąg łańcuchów sprowadza nas stromo aż do Granackiej Przełęczy (2145 m n.p.m.). Miejscami daje o sobie znać kruchość materiału skalnego, co przy znacznej stromiźnie stanowi spore utrudnienie.

Z przełęczy schodzimy jeszcze na krótkim odcinku dalej w dół, wzdłuż żlebu opadającego do Doliny Pańszczycy. Po chwili odbijamy w prawo od żlebu, zaczynając podejście po miejscami eksponowanym, skalistym zboczu Wielkiej i Małej Orlej Turniczki. Asekurując się łańcuchami dochodzimy do kilkumetrowej, stalowej drabinki. Z tego miejsca dość efektownie prezentuje się jedna z turni z charakterystycznym podłużnym pęknięciem (*). Idąc teraz stromo pod górę najpierw po drabince, a później w skale, przy pomocy łańcuchów, dochodzimy do Orlej Przełączki Niżniej. Przechodzimy tu z powrotem na południową stronę grani, gdzie wąska ścieżka, bez ubezpieczeń, prowadzi w poprzek kopuły szczytowej Orlej Baszty (2177 m n.p.m.), poniżej jej szczytu.

Trawiasto-skaliste zbocze Orlej Baszty kończy się ukośnym kominem, którym schodzimy w dół przy pomocy łańcucha i klamer ułożonych w drabinkę. Dochodzimy w ten sposób do trawiastej przełęczy zwanej Pościelą Jasińskiego (2125 m n.p.m.). Swoją nazwę miejsce to zawdzięcza kłusownikowi, który zgodnie z ludowym podaniem, nie potrafiąc znaleźć drogi wyjścia z tego trudnego terenu, po spędzeniu tu kilku dni i nocy (stąd "pościel"), zginął spadając w przepaść po stronie Buczynowej Dolinki.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie