Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Wysokich

Opis szlaków

Rusinowej Polany do Wodogrzmotów Mickiewicza

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

1h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rusinowa Polana ok. 1200 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 100 m

Szlak mało interesujący widokowo i rzadko uczęszczany. Leśna ścieżka prowadzi przez Polanę pod Wołoszynem, na której niegdyś rozpoczynał się zamknięty obecnie odcinek Orlej Perci prowadzący przez grań Wołoszyna na Krzyżne.

Rusinowa Polana  »»  Wodogrzmoty Mickiewicza

1 h    

Od głównego węzła szlaków przy bacówce schodzimy nieco w dół za niebieskimi znakami przemierzając Rusinową Polanę w kierunku Wołoszyna. Nieopodal skraju polany szlak niebieski skręca w lewo w dół w kierunku parkingu w Palenicy Białczańskiej. My idziemy dalej prosto teraz za znakami czarnymi wchodząc wkrótce w las. Ścieżka wiedzie mniej więcej płasko aż do drewnianego mostku na Waksmundzkim Potoku. Dalej szlak nieco się wznosi, doprowadzając nas na niewielką Polanę pod Wołoszynem. Polana, wykorzystywana niegdyś przez pasterzy, obecnie coraz bardziej zarasta lasem. Tuż przed nią znajduje się niewielki Wołoszyński Stawek.

Za polaną szlak czarny kończy się łącząc się z czerwono znakowaną ścieżką biegnącą od Toporowej Cyrhli w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza. Czerwony szlak sprowadza nas w dół w stronę asfaltowej drogi do Morskiego Oka. Las jest miejscami przerzedzony, dzięki czemu po lewej stronie odsłaniają się widoki na słowackie Tatry Wysokie. W przeciągu około 20 minut od opuszczenia Polany pod Wołoszynem wychodzimy na asfaltową drogę, gdzie skręcając w prawo pod górę w ciągu niecałych 10 minut dochodzimy do Wodogrzmotów.

Wodogrzmoty Mickiewicza to trójkaskadowy wodospad utworzony na Roztoce - potoku wypływającym z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Spośród trzech kaskad: Wodogrzmotu Wyżniego, Pośredniego i Niżniego jedynym dostępnym dla turystów jest Wodogrzmot Pośredni, który podziwiać można z mostu na drodze do Morskiego Oka. Nazwa Wodogrzmotów, która upamiętnia sprowadzenie do Polski w 1890r. prochów naszego wieszcza narodowego, nadana została w 1891r. przez Towarzystwo Tatrzańskie.

Od Wodogrzmotów można kontynuować dalszą wycieczkę w stronę Morskiego Oka (ok. 1h 15 min.) lub do Doliny Pięciu Stawów (ok. 2 h).