Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany

Kolor szlaku

<brak>

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Polana Chochołowska ok. 1100 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 200 m

Licznie odwiedzany szlak biegnący wzdłuż dna Doliny Chochołowskiej. Wygodna, częściowo asfaltowa droga, o niewielkim nachyleniu, biegnie od parkingu przy Siwej Polanie do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Na terenie doliny dozwolona jest jazda rowerem. Kursuje tu również kolejka turystyczna.

Siwa Polana  »»  Polana Chochołowska

1 h 45 min

Dolina Chochołowska jest najbardziej na zachód wysuniętą doliną należącą do polskiej części Tatr. Na parking przy Siwej Polanie, która leży u wylotu doliny, można dojechać z Zakopanego w ciągu 15 minut kierując się drogą w stronę Chochołowa.

U wejścia do doliny można wypożyczyć rower lub wsiąść do kolejki turystycznej, składającej się z traktora stylizowanego na lokomotywę i przyczepionych z tyłu wagoników. Kolejka dowiezie nas do Polany Huciska, położonej mniej więcej w połowie drogi na Polanę Chochołowską. Wypożyczonym rowerem można dojechać jeszcze dalej - do punktu zdawczego w okolicy dawnego schroniska Blaszyńskich, skąd do schroniska pozostaje około pół godziny drogi. Jeżeli planujemy wycieczkę w wyższe partie gór, warto skorzystać z oferowanych środków transportu, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet godzinę czasu.

Pierwszy odcinek trasy wiedzie drogą asfaltową. Tuż za rogatką Tatrzańskiego Parku Narodowego rozpoczyna się Siwa Polana, której przejście zajmuje około 10 minut. Znajdują się tu zabudowania pasterskie, a w sezonie letnim wypasane są owce i krowy. Za polaną przez niecałą godzinę przemierzamy las. Widoki ograniczone są do okolicznych, niewielkich turni, wyłaniających się nad wysokim drzewostanem. Wzdłuż całej drogi aż do schroniska towarzyszy nam szum wody Potoku Chochołowskiego.

Asfaltowa droga kończy się na Polanie Huciska, której okolice stanowiły przed wiekami ośrodek górniczy i hutniczy. Na nie używanym już dzisiaj parkingu kończy bieg kolejka turystyczna. W górę doliny wiedzie dalej droga bita.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie