Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Doliną Starorobociańską na Starorobociański Wierch z Doliny Chochołowskiej

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

3h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1140 m

Trasa na najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich. Pierwszy odcinek prowadzący przez Dolinę Starorobociańską na Siwą Przełęcz jest mało atrakcyjny widokowo. W końcowym podejściu pod Starorobociański Wierch po jednej stronie ścieżki występuje duża (jak na Tatry Zachodnie) ekspozycja.

Dolina Chochołowska  »»  Siwa Przełęcz

2 h 

Czarno-żółty szlak na Starorobociański Wierch rozpoczyna się w Dolinie Chochołowskiej, w miejscu odległym o ponad godzinę pieszej drogi od parkingu na Siwej Polanie. Za Wyżnią Chochołowską Bramą i dawnym schroniskiem Blaszyńskich (obecnie leśniczówka TPN) odbijajmy w lewo od głównej drogi. Leśna ścieżka w przeciągu 10 minut doprowadza pod niewielką Polanę Iwanówkę, gdzie szlaki rozwidlają się. W lewo odchodzą żółte znaki na Iwaniacką Przełęcz, a w prawo nasz czarny szlak, wiodący w górę Doliny Starorobociańskiej.

Dolina Starorobociańska (Dolina Starej Roboty) jest najdłuższą odnogą Doliny Chochołowskiej. Jej nieco intrygująca nazwa wywodzi się od najstarszych w Tatrach kopalni. Dokumenty wskazują na działalność wydobywczą w tym rejonie już na początku XVI wieku.

Ścieżka prowadzi w górę doliny wzdłuż Starorobociańskiego Potoku. Za rozwidleniem szlaków przechodzimy przez Polanę Starorobociańską, po czym wchodzimy ponownie w las. Szlak wiedzie na początku niemalże płasko, wznosząc się łagodnie na dalszym odcinku. Po godzinie wychodzimy na niezarośniętą Starorobociańską Rówień. Na wprost ścieżki góruje potężny Starorobociański Wierch, który stanowi cel naszej wycieczki.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie