Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Na Trzydniowiański i Kończysty Wierch z Doliny Chochołowskiej

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 45min (wariant 1), 2h 30min (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kończysty Wierch 2002 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 900 m (wariant 1), 930 m (wariant 2)

Trasa bardzo atrakcyjna widokowo - szczególnie na odcinku między Trzydniowiańskim i Kończystym Wierchem. Trawiasty grzbiet łączący oba szczyty doprowadza do grani głównej Tatr.

Podejście na Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.) możliwe jest na 2 sposoby: wariant 1 (Szlakiem Papieskim) jest łagodny na początku trasy i stromy pod szczytem, natomiast wariant 2 - na odwrót.

Polana Chochołowska  »»  Trzydniowiański Wierch (wariant 1)

2 h 

Wariant szlaku na Trzydniowiański Wierch przez Dolinę Jarząbczą rozpoczyna się na Polanie Chochołowskiej, około 0.5 km przed schroniskiem. Po przekroczeniu potoku, obok niewielkiego budynku elektrowni wodnej, wchodzimy w las. Pierwszy odcinek wiedzie "Szlakiem Papieskim", nazwanym tak dla upamiętnienia trasy, którą przebył pieszo Jan Paweł II w trakcie pielgrzymki do Polski w 1983 roku.

Przejście trasą papieską trwa około 45 minut. Po drodze, która wiedzie niemal zupełnie płasko, przechodzimy przez Wyżnią Jarząbczą Polanę, by dojść do bardziej rozległej polany Jarząbcze Szałasiska, leżącej już za rozgałezieniem Doliny Chochołowskiej na Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą.

Po drodze towarzyszą nam piękne widoki na otoczenie doliny z Jarząbczym Wierchem (2137 m n.p.m.). W miejscu, do którego dotarł Jan Paweł II stoi obelisk z tablicą pamiątkową.

W dalszej drodze szlak zwiększa nachylenie. Przechodzimy przez Jarząbczy Potok i podchodzimy zakosem w górę polany, by wejść ponownie w las rosnący po jej prawej stronie. Idąc łagodnie pod górę wychodzimy wkrótce w piętro kosodrzewiny. Zataczamy zakole po zboczu, przechodząc w poprzek kilku żlebów, by dotrzeć na grzędę Pośredniej Kopy. Czeka nas teraz niedługie, ale strome podejście, które przebiega dokładnie wzdłuż zbocza. Za nami, zza grzbietu Czerwonego Wierchu odsłaniają się widoki na Wołowiec i Rohacze. Pod samym szczytem szlak nieco łagodnieje.

Trzydniowiański Wierch jest wspaniałym miejscem widokowym, a jego rozległy, trawiasty wierzchołek stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek. Panorama ze szczytu obejmuje Kominiarski Wierch, grzbiet Ornaku, Starorobociański, Kończysty i Jarząbczy Wierch, Łopatę, Rohacz Ostry, Wołowiec, Osobitą i Bobrowiec.

Polana Chochołowska  »»  Trzydniowiański Wierch (wariant 2)

1 h 45 min 

Wariant drugi podejścia na Trzydniowiański Wierch jest nieco krótszy od poprzedniej trasy, ale mniej ciekawy pod względem widokowym. Szlak rozpoczyna się w Dolinie Chochołowskiej, na Polanie Trzydniówce, która leży w odległości około 20 minut od schroniska na Polanie Chochołowskiej. Czerwony szlak wchodzi w las, odchodząc od głównej drogi wiodącej dnem Doliny Chochołowskiej. Ścieżka staje się coraz bardziej stroma, prowadząc Krowim Żlebem ostro pod górę.

Opuszczając żleb podchodzimy na grzbiet zwany Kulawcem, gdzie docieramy do górnej granicy lasu. Ścieżka nieco łagodnieje, prowadząc dalej wśród kosodrzewiny, która przerzedza się wraz z wysokością.

Po wyjściu z lasu rozpoczynają się piękne widoki na Kominiarski Wierch, grzbiet Ornaku i piramidę Starorobociańskiego Wierchu. W dalszej kolejności odsłania się również zachodnie otoczenie Doliny Chochołowskiej - Bobrowiec, Grześ, Długi Upłaz i Wołowiec. Po niecałej godzinie od wyjścia z lasu osiągamy trawiasty wierzchołek Trzydniowiańskiego Wierchu.

Trzydniowiański Wierch  »»  Kończysty Wierch

45 min 

Ścieżka między Trzydniowiańskim i Kończystym Wierchem jest łagodna, łatwa i piękna widokowo. Idąc trawiastym grzbietem schodzimy do Przełęczy nad Szyją (1754 m n.p.m.), za którą trawersujemy zbocze Czubika (1846 m n.p.m.), około 20-30 m pod jego wierzchołkiem. Po dojściu do Dudowej Przełęczy (1815 m n.p.m.) następuje bardziej strome podejście, które wyprowadza na sam szczyt Kończystego Wierchu.

Kończysty Wierch jest szczytem granicznym, leżącym w grani głównej Tatr. Widok jest stąd bardziej rozległy, niż z Trzydniowiańskiego Wierchu. Na wschodzie odsłaniają się szczyty górujące nad Doliną Kościeliską - Bystra, Kamienista, Smreczyński Wierch i Tomanowy Wierch Polski. W oddali widać również Tatry Wysokie, które z Trzydniowiańskiego Wierchu są zupełnie niewidoczne. Po zachodniej stronie wspaniale widać oba Rohacze - Ostry i Płaczliwy.

Z Kończystego Wierchu można kontynuować wycieczkę na Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.), schodząc następnie przez Ornak lub Starorobociańską Dolinę do Doliny Chochołowskiej. Trudniejsza i dłuższa jest pętla przez Jarząbczy Wierch (2137 m n.p.m.) i Wołowiec (2064 m n.p.m.).