Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Na Wołowiec z Doliny Chochołowskiej

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Wołowiec 2064 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 960 m

Wariant wejścia na Wołowiec przez Wyżnią Dolinę Chochołowską jest zdecydowanie mniej interesujący od trasy prowadzącej przez Grzesia i Rakoń. Widoki rozpoczynają się dopiero po osiągnięciu grzbietu, niespełna pół godziny przed szczytem Wołowca.

Polana Chochołowska  »»  Wołowiec

2 h 30 min   

Zielony szlak na Wołowiec zaczyna się na Polanie Chochołowskiej. Od schroniska musimy cofnąć się kilka kroków w dół, gdzie na zakręcie głównej drogi zielone znaki kierują się w las. Przez dłuższą część trasy ścieżka prowadzi wzdłuż górnego biegu Potoku Chochołowskiego. Pierwszy odcinek jest niemalże płaski, ale ścieżka z czasem zaczyna systematycznie zwiększać nachylenie.

Po około 45 minutach przechodzimy przez zarastającą Wyżnią Polanę Chochołowską. Nieco wyżej, po kolejnym kwadransie, wychodzimy ponad górną granicę lasu. Zanikająca z wysokością kosodrzewina nie odsłania rozleglejszych widoków. Znajdujemy się w Dolinie Chochołowskiej Wyżniej, która otoczona jest grzbietami Długiego Upłazu z jednej strony i Czerwonego Wierchu z drugiej.

Ścieżka skręca w prawo, w stronę przełęczy między Rakoniem (1879 m n.p.m.) a Wołowcem. Szlak wyłożony jest wygodnymi, kamiennymi stopniami i mimo narastającej stromizny nie jest nadto męczący. Po około 2 godzinach od opuszczenia schroniska wychodzimy na grzbiet biegnący od Grzesia przez Długi Upłaz w stronę Wołowca. W miejscu tym szlak zielony łączy się z niebieskim. Po prawej stronie wznosi się mało wybitny wierzchołek Rakonia, a po lewej kopuła szczytowa Wołowca.

Skręcamy w lewo za niebieskimi znakami. Od szczytu dzieli nas jeszcze pół godziny mozolnego podejścia. Ostatni odcinek jest najbardziej stromy i męczący, ale nie występują na nim trudności techniczne. Jedynym utrudnieniem jest kruchość podłoża (drobny żwirek zalegający na ścieżce).

Wspaniały widok z Wołowca wynagrodzi nam trudy przebytej, długiej wędrówki. Dalszą trasę możemy kontynuować idąc w stronę Jarząbczego Wierchu, albo zejść z powrotem do Doliny Chochołowskiej.