Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Jaskinie Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska jest obszarem obfitującym w jaskinie. Spośród około 450 dotychczas odkrytych, cztery udostępnione zostały dla ruchu turystycznego. Są to jaskinie: Mroźna, Raptawicka, Mylna i Smocza Jama, przez które poprowadzono znakowane szlaki turystyczne.

Z wyjątkiem Jaskini Mroźnej, która jest oświetlona elektrycznie, pozostałe trzy wymagają posiadania własnego źródła światła (latarka, najlepiej czołówka). Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie zwiedzania Jaskini Mylnej. Tutaj, w razie utraty latarki, po omacku nie wydostaniemy się z zawiłego labiryntu korytarzy i może się okazać, że przez długi okres czasu nikt nie przyjdzie nam z pomocą. Jeżeli nie spotkamy innej grupy turystów, możemy być pewni, że naszego wołania nikt nie usłyszy, a telefon komórkowy ze względu na brak zasięgu również nam nie pomoże.

Przy zwiedzaniu każdej z jaskiń trzeba pamiętać, że panująca wewnątrz temperatura, bez względu na porę roku, nie przekracza kilku stopni Celsjusza. Nawet jeżeli na zewnątrz jest upał, wybierając się do jaskini nie można zapomnieć o ciepłym ubraniu.

Jaskinia Mroźna

1 h 

Droga dojścia do Jaskini Mroźnej rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej tuż przed Bramą Kraszewskiego (około pół godziny drogi od wejścia do doliny w Kirach). Leśna ścieżka w ciągu 15-20 minut wyprowadza około 150 metrów ponad dno doliny, gdzie znajduje się otwór wejściowy.

Wstęp do jaskini jest płatny dodatkowo, niezależnie od opłaty za wejście do parku narodowego. Turyści wpuszczani są grupami, a przed wejściem przewodnik wygłasza krótką prelekcję.

Jaskinia posiada tylko jeden, niemalże poziomy korytarz, na całej długości (ok. 570 m) oświetlony elektrycznie. Nazwa jaskini wywodzi się od panującej tutaj stałej temperatury 6 stopni Celsjusza, niezależnej od pory roku. Na ścianach podziwiać można bogatą szatę naciekową.

Przejście całej jaskini do jej otworu wylotowego zajmuje około pół godziny. Zejście z powrotem do dna Doliny Kościeliskiej odbywa się inną drogą, niż droga podejścia i trwa około 15 minut, prowadząc po miejscami bardzo stromych stopniach.

Wąwóz Kraków i Smocza Jama

45 min 

Wejście do Wąwozu Kraków, który stanowi wschodnią odnogę Doliny Kościeliskiej, znajduje się tuż za Polaną Pisaną, w odległości około 1 godziny drogi od wejścia do doliny. Leśne otoczenie ścieżki przechodzi po kilku minutach w mroczną i zimną scenerię. Wznoszące się ponad wąwozem urwiste, wapienne ściany w dawnych czasach przypominały góralom krakowskie kamienice. Stąd też wzięła się późniejsza nazwa tego miejsca.

Piętnastominutowe przejście dnem ciasnego wąwozu doprowadza pod stalową drabinkę, która stanowi początek stromego podejścia pod Smoczą Jamę. Dalsza część wąwozu, biegnącego w stronę południowo-wschodnią, nie jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Jeżeli ktoś nie lubi wspinaczki po drabinkach i łańcuchach, musi zawrócić do Doliny Kościeliskiej.

Smocza Jama jest pojedynczym i krótkim (37-metrowym), ale stromym korytarzem, który przebija na wylot skałę w turni Ratusza. Do przejścia jaskini konieczne jest posiadanie latarki. Drabinka, a następnie krótki ciąg łańcuchów prowadzą z dna wąwozu, po skałach, w nieznacznej ekspozycji aż do dolnego otworu jaskini. Dalszy korytarz na całej długości ubezpieczony jest łańcuchami, a jego przejście trwa około 10 minut. Smoczą Jamę można również ominąć korzystając z wariantu szlaku, który prowadzi na zewnątrz jaskini (stroma ścieżka ubezpieczona łańcuchami).

Zejście z powrotem do Doliny Kościeliskiej odbywa się szlakiem jednokierunkowym, wiodącym pod turniami Ratusza i Saturna w dół na Polanę Pisaną.

Jaskinia Raptawicka

45 min   

Jaskinia Raptawicka oraz Jaskinia Mylna położone są blisko siebie. Ich otwory wylotowe znajdują się w wapiennym zboczu Raptawickiej Turni, która opada urwiskiem w stronę Doliny Kościeliskiej. Początek drogi dojścia do obu jaskiń znajduje się przy głównej drodze wiodącej dnem doliny, tuż za odgałęzieniem szlaku do Wąwozu Kraków. Miejsce to dzieli około 1 godzina drogi od wejścia do doliny w Kirach. Pierwsze trudności napotkamy na samym początku szlaku, gdzie do pokonania jest dość stroma skała ubezpieczona łańcuchami.

Następnie w ciągu kilku minut podchodzimy stromą, leśną ścieżką aż do skrzyżowania szlaków. Droga rozwidla się tutaj na dwa odgałęzienia: poziomo biegnie dalej czerwony szlak do Jaskini Mylnej, a czarno znakowana ścieżka do Jaskini Raptawickiej wiedzie nadal stromo pod górę. Kilkuminutowe dalsze podejście kończy się stromą ścianką ubezpieczoną łańcuchami, które służą do asekuracji. Pokonanie ścianki nie powinno nastręczyć trudności nawet początkującym. Podejście kończy się ponad główną komorą Jaskini Raptawickiej, do której schodzimy po 3.5-metrowej stalowej drabince.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie