Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej do Smreczyńskiego Stawu

Kolor szlaku

Czas przejścia

30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Smreczyński Staw 1227 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 130 m

Smreczyński Staw jest jedynym stałym zbiornikiem wodnym na terenie polskiej części Tatr Zachodnich, do którego prowadzi znakowany szlak turystyczny. Jezioro leży pośrodku lasu, co już na pierwszy rzut oka odróżnia je od stawów położonych w Tatrach Wysokich. Znad stawu dobrze widać Bystrą (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Dolina Kościeliska  »»  Smreczyński Staw

30 min 

Szlak do Smreczyńskiego Stawu rozpoczyna się przy schronisku na Hali Ornak, wymaga więc przejścia wcześniej całej Doliny Kościeliskiej (ok. 1,5 h). Ścieżka jest bardzo licznie uczęszczana, a jej przejście nie nastręcza najmniejszych trudności. Od rozdroża szlaków, znajdującego się w pobliżu schroniska, kierujemy się za czarnymi znakami. Szeroka ścieżka prawie na całej długości prowadzi przez gęsty las. Mniej więcej w połowie drogi przechodzimy przez podmokły teren, gdzie drzewostan jest nieco przerzedzony (*). Miejscami trochę niewygodne podejście trwa niespełna pół godziny.

Smreczyński Staw jest jeziorem polodowcowym, położonym na wysokości 1227 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi 0,75 ha, a głębokość dochodzi do 5,3 m. Brzeg stawu jest zalesiony, częściowo bagnisty. Jego wody, w odróżnieniu od stawów występujących w Tatrach Wysokich, odznaczają się bogatą fauną i florą. Mimo otaczających drzew, znad brzegu stawu dobrze widać okoliczne szczyty.

Powrót do Doliny Kościeliskiej odbywa się tą samą drogą, co podejście.