Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej na Polanę na Stołach

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Polana na Stołach ok. 1350 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 380 m

Mało uczęszczany i łatwy szlak na pięknie położoną halę wysokogórską, leżącą w masywie Kominiarskiego Wierchu. Ścieżka została oznakowana pod koniec XIX wieku przez Mieczysława Karłowicza. Na polanie znajdują się trzy zabytkowe szałasy pasterskie.

Dolina Kościeliska  »»  Hala na Stołach

1 h 

Szlak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej, tuż przed Bramą Kraszewskiego (około 30 minut drogi od wejścia do doliny). Niebiesko znakowana ścieżka odchodzi w prawo od głównej drogi, którą w sezonie spacerują tłumy turystów. Na ścieżce na Stoły od razu można poczuć ulgę - w dole mrowie ludzi, a tu prawie nie ma nikogo.

Łagodnie poprowadzoną ścieżką, która jednak prowadzi zdecydowanie pod górę, przez niecałą godzinę podchodzimy licznymi zakrętami, idąc lasem. Po wyjściu na pierwszą, mniejszą polankę, zwaną Niżnymi Stołami, otwierają się pierwsze widoki. Od właściwej, wyżej położonej Polany na Stołach dzieli nas około 10 minut drogi. Po dojściu do końca szlaku podziwiać można pobliskie urwiska Ciemniaka i nieco oddalony Giewont. Całości uroku dodają stojące na polanie zabytkowe szałasy pasterskie.

Powrót z polany możliwy jest wyłącznie tą samą drogą, co podejście.