Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Zachodnich

Opis rejonu

Spora część regli Tatr Zachodnich stanowi region położony najbliżej Zakopanego. Dotarcie w dowolne miejsce, w którym rozpoczyna się górski szlak, zajmuje niecałą godzinę idąc pieszo od centrum miasta. Na dojazd busem potrzeba niecałe 10 minut.

Regle stanowią przedgórze Tatr Zachodnich, są od nich znacznie niższe i dużo łagodniejsze. Nawet gdy wysoko panują jeszcze warunki zimowe, w obszarze reglowym często można się bezpiecznie przemieszczać. Obszar reglowy jest z pewnością mniej atrakcyjny od wyżej położonych szczytów, ale idealnie nadaje się na rozgrzewkę zaraz po przyjeździe w Tatry, przed wycieczkami w wyższe partie gór.

Droga pod Reglami jest prawie zupełnie płaską, spacerową drogą, która, jak sama nazwa wskazuje, poprowadzona jest między górnym obszarem Zakopanego, a rozpoczynającymi się wyżej masywami górskimi. Droga ta bezpieczna jest o każdej porze roku i można nią również jeździć rowerem. Z Drogi pod Reglami prowadzą wejścia do dolinek reglowych leżących na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ścieżka nad Reglami jest łatwym szlakiem turystycznym prowadzącym od polany Kalatówki aż po Dolinę Chochołowską. Czarny szlak prowadzi łagodnymi grzbietami górskimi leżącymi u stóp Giewontu i Kominiarskiego Wierchu.

Obszar reglowy nie obfituje w widoki wysokogórskie, gdyż większość terenu jest gęsto zalesiona. Mimo to jest tu kilka bardzo pięknych miejsc, takich jak Sarnia Skała, Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki czy Przysłop Miętusi, które warto odwiedzić.