Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Zachodnich

Opis szlaków

Ścieżka nad Reglami: Kuźnice » Sarnia Skała » Polana Strążyska

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

3h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Sarnia Skała 1377 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 380 m

Odcinek "Ścieżki nad Reglami" położony w bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego. Główną atrakcją trasy jest widok z Sarniej Skały, obejmujący odległą o niecałe 2 km północną ścianę Giewontu. Ze względu na położenie, szlak jest bardzo oblegany.

Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).

Kuźnice  »»  Polana Kalatówki

40 min 

Będąc już w Kuźnicach przechodzimy obok dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której na swoją kolej oczekuje nierzadko po kilkaset osób. Skręcamy tu w lewo, a następnie zaraz w prawo w pierwszą przecznicę. Niebieskie znaki wiodą łagodnie pod górę szeroką, kamienistą drogą jezdną, która kończy się pod hotelem górskim na Kalatówkach. Monotonne podejście na polanę zajmuje niecałe 40 minut. Mniej więcej w połowie drogi mijamy Klasztor Albertynek (po lewej stronie) i odgałęzienie ścieżki prowadzącej do położonego nieco wyżej Klasztoru Albertynów na Śpiącej Górze (żółte znaki, podejście zajmuje ok. 30 minut).

Za klasztorem usytuowana jest kasa biletowa TPN. Idąc dalej brukowaną drogą w ciągu 20 minut docieramy do rozdroża położonego tuż przed skrajem polany. W miejscu tym bierze swój początek czarno znakowana "Ścieżka nad Reglami", która odbija w prawo od jezdnej drogi. Od polany i położonego na niej hotelu górskiego dzieli nas niecałe 5 minut, dlatego warto podejść jeszcze kilka kroków, odchodząc od głównego przebiegu planowanej trasy.

Nazwa Kalatówek wywodzi się od nazwiska rodu Kalatów - dawnych właścicieli polany. Od 1938 roku stoi tu hotel górski, którego architektura od początków budziła kontrowersje. Zimą Kalatówki zamieniają się w ośrodek narciarski. Latem na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Dobrze widać stąd Myślenickie Turnie i Kasprowy Wierch oraz powoli przesuwający się ponad drzewami wagonik kolejki linowej.

Polana Kalatówki  »»  Sarnia Skała  »»  Polana Strążyska

2 h 20 min 

Czarny szlak wprowadza nas w gęsty las porastający zbocze Małej Krokwi. Ścieżka wije się licznymi zakosami dość stromo pod górę. Po ponad półgodzinnym podejściu wychodzimy na nieco skalistą Białą Czubkę (1333 m n.p.m.), która znajduje się w bezpośrednim otoczeniu Przełęczy Białego. Miejsce to jest słabo zalesione, dzięki czemu można podziwiać stąd ładny widok w stronę Kasprowego Wierchu (*). Niestety jest to jedyne miejsce widokowe (nie licząc Sarniej Skały) na całej trasie.

Jedyne miejsce widokowe w drodze na Sarnią Skałę - przed nami Kasprowy Wierch (*)

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie