Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis rejonu

Położone najbliżej Zakopanego pasma górskie określa się często mianem Tatr Zakopiańskich. Terminem tym określa się niżej położony pas reglowy leżący bezpośrednio nad miastem lub też cały pas Tatr od Koszystej po Czerwone Wierchy. W naszym przewodniku regionem Tatr Zakopiańskich objęte zostały szczyty leżące na zachód od Doliny Gąsienicowej i na wschód od Doliny Kościeliskiej z Kasprowym Wierchem, Giewontem i Czerwonymi Wierchami.

Okolice Kasprowego Wierchu i Giewontu (w mniejszym stopniu Czerwonych Wierchów), są bardzo popularnym i licznie odwiedzanym regionem wysokogórskim. Nic w tym dziwnego - góry te leżą na wprost od najpopularniejszej miejscowości turystycznej Podhala. Mieszkający w Zakopanem mogą wybrać się w ten rejon wprost z miasta bez konieczności dojazdu busem czy samochodem.

Niestety stopień zatłoczenia szlaków z okolic Zakopanego jest w sezonie na tyle duży, że warunki panujące w niektórych miejscach, takich jak Giewont czy Kasprowy Wierch, stają się uciążliwe. Na wjazd kolejką na Kasprowy Wierch trzeba czekać po kilka godzin, a w kopule szczytowej Giewontu tworzą się zatory. Nie zniechęca to jednak coraz to nowych turystów do odwiedzenia tych najpopularniejszych miejsc w Polskich Tatrach.

Na uwagę zasługuje wspaniała widokowo grań ciągnąca się przez całe pasmo Czerwonych Wierchów, a następnie przez Suche Czuby aż do Kasprowego Wierchu. Jest to najbardziej efektowny widokowo szlak w regionie. W przeciągu 3 godzin (nie licząc dróg podejścia i zejścia) można przejść całe pasmo szczytowe.

Szczyty leżące w bezpośrednim otoczeniu Zakopanego najlepiej odwiedzać po sezonie szczytowym (najlepiej we wrześniu) - zarówno ze względu na piękną kolorystykę traw porastającyh stoki górskie, jak i na mniejszy ruch turystyczny.