Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis szlaków

Na Giewont z Kuźnic

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy w kopule szczytowej

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Giewont 1894 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 890 m

Giewont jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej widoczną z Zakopanego górą. Nic dziwnego, że spora część turystów wybiera go jako pierwszy cel wycieczki. Szlak z Kuźnic na Giewont prowadzący przez Dolinę Kondratową jest jednym z najpopularniejszych szlaków w polskich Tatrach.

Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).

Kuźnice  »»  Polana Kalatówki »»  Polana Kondratowa

1 h 30 min 

Będąc już w Kuźnicach przechodzimy obok dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której na swoją kolej oczekuje nierzadko po kilkaset osób. Skręcamy tu w lewo, a następnie zaraz w prawo w pierwszą przecznicę. Niebieskie znaki wiodą łagodnie pod górę szeroką, kamienistą drogą jezdną, która kończy się pod hotelem górskim na Kalatówkach. Monotonne podejście na polanę zajmuje niecałe 40 minut. Mniej więcej w połowie drogi mijamy Klasztor Albertynek (po lewej stronie) i odgałęzienie ścieżki prowadzącej do położonego nieco wyżej Klasztoru Albertynów na Śpiącej Górze (żółte znaki, podejście zajmuje ok. 30 minut).

Za klasztorem usytuowana jest kasa biletowa TPN. Zaraz za nią szlak rozgałęzia się na 2 warianty, które łączą się z powrotem za Polaną Kalatówki. Pierwszy skręca w lewo leśną ścieżką, prowadząc następnie dolnym brzegiem polany. Wariant drugi wiedzie dalej pod górę brukowaną drogą aż do hotelu, przecinając polanę w poprzek. Dużo ciekawszy (choć o około 10 minut dłuższy) jest wariant drugi - z polany dobrze widać Myślenickie Turnie i Kasprowy Wierch oraz powoli przesuwający się ponad drzewami wagonik kolejki linowej.

Nazwa Kalatówek wywodzi się od nazwiska rodu Kalatów - dawnych właścicieli polany. Od 1938 roku stoi tu hotel górski, którego architektura od początków budziła kontrowersje. Zimą Kalatówki zamieniają się w ośrodek narciarski. Latem na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Fragment trasy z Kalatówek na Halę Kondratową zajmuje kolejne 45 minut. Ten odcinek szlaku jest typową leśną ścieżką prowadząca przez las reglowy, miejscami trochę pod górę. Na skraju rozległej Polany Kondratowej, pod zboczem Długiego Giewontu, stoi najmniejsze z polskich tatrzańskich schronisk - mała, ale urocza drewniana chatka. W 1953 roku budynek został uszkodzony przez olbrzymi głaz, który spadł wraz z lawiną kamienną ze zbocza Długiego Giewontu. Na szczęście obyło się bez ofiar. Kilka głazów spoczywających w otoczeniu schroniska stanowi pamiątkę po tym zdarzeniu.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie