Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Kopa Kondracka - Kasprowy Wierch

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kopa Kondracka 2005 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 200 m

Trasa bardzo malownicza, prowadzi w ciekawym terenie wzdłuż grani łączącej Kopę Kondracką z Kasprowym Wierchem. Po drodze towarzyszą nam rozległe widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie. Na całej długości szlaku nie ma trudności technicznych.

Kopa Kondracka  »»  Kasprowy Wiech

1 h 45 min 

Opisywaną trasę rozpoczynamy na Kopie Kondrackiej (2005 m n.p.m.) lub, jeżeli na grań dotarliśmy od Kuźnic przez Dolinę Kondratową, na Przełęczy pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.). Dotarcie w rejon wysokogórski zabrało nam przynajmniej 3 godziny.

Z Kopy Kondrackiej w ciągu 15 minut schodzimy szerokim grzbietem do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Przed nami roztacza się wspaniały widok w stronę Kasprowego Wierchu obejmujący na pierwszym planie skalistą grań Suchych Czub, w stronę której podążamy. W oddali wspaniale prezentuje się całe pasmo Tatr Wysokich od Koszystej po Krywań.

Idąc od przełęczy omijamy po północnej stronie trawiasty wierzchołek Suchego Wierchu Kondrackiego (1890 m n.p.m.), by następnie zejść wzdłuż krawędzi grani pod skały Suchych Czub. Widok jest wspaniały, Suche Czuby (Mała, Pośrednia i Wysoka - odpowiednio 1840, 1850, 1870 m n.p.m.) po północnej stronie opadają urwiskiem w stronę Doliny Suchej Kondrackiej. Mogłoby się wydawać, że dalsza trasa będzie zdecydowanie trudniejsza. Szlak skręca jednak na południową stronę obchodząc wierzchołki Suchych Czub poziomym trawersem, prowadząc po porośniętym trawą południowym, łagodnym zboczu. W dole, po słowackiej stronie, w całej okazałości widać rozległą Dolinę Cichą, której nazwa doskonale oddaje panujący tu spokój. Szlak nieco się wznosi i trawersuje po tej samej, południowej stronie kolejny wierzchołek - Goryczkową Czubę (1913 m n.p.m.).

Na dalszym odcinku ścieżka zdecydowanie się obniża schodząc do Goryczkowej Przełęczy Świńskiej (1801 m n.p.m.), za którą następuje trawers trawiastego Pośredniego Wierchu Goryczkowego (1874 m n.p.m.) po jego południowej stronie. Obejście tego szczytu kończy się w okolicach Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy (1816 m n.p.m.), skąd czeka nas już tylko niedługie, ale zdecydowane podejście na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.).