Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis szlaków

Na Kopę Kondracką z Kuźnic

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

3h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kopa Kondracka 2005 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1000 m

Droga dojścia na Czerwone Wierchy przez Dolinę Kondratową. Z Przełęczy pod Kopą Kondracką można kontynuować trasę granią w stronę Kasprowego Wierchu lub wejść na pobliską Kopę Kondracką i kontynuować przejście szczytami Czerwonych Wierchów. Oba warianty są równie atrakcyjne widokowo.

Trasa rozpoczyna się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).

Kuźnice  »»  Polana Kalatówki  »»  Polana Kondratowa

1 h 30 min 

Będąc już w Kuźnicach przechodzimy obok dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której na swoją kolej oczekuje nierzadko po kilkaset osób. Skręcamy tu w lewo, a następnie zaraz w prawo w pierwszą przecznicę. Niebieskie znaki wiodą łagodnie pod górę szeroką, kamienistą drogą jezdną, która kończy się pod hotelem górskim na Kalatówkach. Monotonne podejście na polanę zajmuje niecałe 40 minut. Mniej więcej w połowie drogi mijamy Klasztor Albertynek (po lewej stronie) i odgałęzienie ścieżki prowadzącej do położonego nieco wyżej Klasztoru Albertynów na Śpiącej Górze (żółte znaki, podejście zajmuje ok. 30 minut).

Za klasztorem usytuowana jest kasa biletowa TPN. Zaraz za nią szlak rozgałęzia się na 2 warianty, które łączą się z powrotem za Polaną Kalatówki. Pierwszy skręca w lewo leśną ścieżką, prowadząc następnie dolnym brzegiem polany. Wariant drugi wiedzie dalej pod górę brukowaną drogą aż do hotelu, przecinając polanę w poprzek. Dużo ciekawszy (choć o około 10 minut dłuższy) jest wariant drugi - z polany dobrze widać Myślenickie Turnie i Kasprowy Wierch oraz powoli przesuwający się ponad drzewami wagonik kolejki linowej.

Nazwa Kalatówek wywodzi się od nazwiska rodu Kalatów - dawnych właścicieli polany. Od 1938 roku stoi tu hotel górski, którego architektura od początków budziła kontrowersje. Zimą Kalatówki zamieniają się w ośrodek narciarski. Latem na polanie prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Fragment trasy z Kalatówek na Halę Kondratową zajmuje kolejne 45 minut. Ten odcinek szlaku jest typową leśną ścieżką prowadząca przez las reglowy, miejscami trochę pod górę. Na skraju rozległej Polany Kondratowej, pod zboczem Długiego Giewontu, stoi najmniejsze z polskich tatrzańskich schronisk - mała, ale urocza drewniana chatka. W 1953 roku budynek został uszkodzony przez olbrzymi głaz, który spadł wraz z lawiną kamienną ze zbocza Długiego Giewontu. Na szczęście obyło się bez ofiar. Kilka głazów spoczywających w otoczeniu schroniska stanowi pamiątkę po tym zdarzeniu.

Polana Kondratowa  »»  Przełęcz pod Kopą Kondracką  »»  Kopa Kondracka

1 h 30 min   

Przy schronisku skręcamy w lewo zielonym szlakiem. Ścieżka prowadzi na długim odcinku wzdłuż Polany Kondratowej, która zajmuje płaskie dno doliny o tej samej nazwie. Wchodząc między kosodrzewinę na końcu polany, szlak zaczyna wznosić się łagodnie pod górę. Z czasem nastromienie wzrasta, a w górnych partiach, pod przełęczą, ścieżka tworzy liczne zakosy. Przez całą drogę podejścia dobrze widać południowe, łagodne zbocze Giewontu, które zdecydowanie odróżnia się od północnych urwisk, widocznych z Zakopanego.

Po nieco ponad godzinie od opuszczenia schroniska docieramy na Przełęcz pod Kopą Kondracką (1863 m n.p.m.), gdzie otwierają się wspaniałe widoki (panorama poniżej). W miejscu tym kończy się zielony szlak, krzyżując się ze szlakiem czerwonym, który biegnie wzdłuż granicy polsko-słowackiej od Czerwonych Wierchów po Świnicę. Skręcając z przełęczy w prawo za czerwonymi znakami w ciągu około 15 minut podejścia łatwą i szeroką ścieżką osiągamy obły wierzchołek Kopy Kondrackiej.

Jeżeli planujemy dalszą trasę w stronę Kasprowego Wierchu, nie trzeba z przełęczy wchodzić na Kopę Kondracką. W takim wypadku na przełęczy skręcamy od razu w lewo, kierując się w stronę skalistej grani Suchych Czub.

Należy pamiętać, że zielony szlak przez Dolinę Kondratową bywał w przeszłości zamykany z powodu przebywających w tym rejonie niedźwiedzi.