Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis szlaków

Na Małołączniak

Kolor szlaku

 lub  

Czas przejścia

4h (wariant 1), 4h 30 min (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuch w jednym miejscu

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Małołączniak 2096 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1170 m (wariant 1), 1140 m (wariant 2)

Najciekawszy szlak na Czerwone Wierchy. "Hawiarska Droga" wiedzie na wprost północnych ścian masywu, pod którymi szlak wchodzi do szerokiego Kobylarzowego Żlebu, kształtem przypominającego wąwóz. Ciekawa sceneria i widoki na całej trasie. Podejście jest nieco męczące, z niewielkimi trudnościami technicznymi.

Dolina Małej Łąki  »»  Przysłop Miętusi  (wariant 1)

1 h 

Szlak rozpoczyna się u wylotu Doliny Małej Łąki, w odległości około 4 km od centrum Zakopanego. Tuż przy szosie prowadzącej w kierunku Chochołowa, na nie używanym już zakolu drogi, znajduje się nieduży parking. Najlepiej dotrzeć tu własnym samochodem lub busem z Zakopanego (dojazd zajmuje około 5-10 minut, jeżeli nie ma korków).

Pierwszy odcinek trasy wiedzie szeroką, leśną drogą wzdłuż Małołąckiego Potoku. Po około 25 minutach dochodzimy do rozdroża. Nasza, niebiesko znakowana ścieżka odbija w prawo od żółtego szlaku, prowadzącego w górę Doliny Małej Łąki. Po półgodzinnym, bardziej zdecydowanym podejściu, wychodzimy na Miętusią Polanę, zajmującą szerokie siodło Przysłopu Miętusiego (1189 m n.p.m.). Usytuowany pośrodku polany węzeł szlaków stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek.

Nędzówka  »»  Przysłop Miętusi  (wariant 2)

1 h 30 min 

Wariant dojścia na Przysłop Miętusi z Nędzówki jest nieco dłuższy. Punkt startowy szlaku znajduje się, podobnie jak w przypadku wariantu pierwszego, przy drodze z Zakopanego w kierunku Chochołowa, około 2 km za ujściem Doliny Małej Łąki. Przy szosie nie ma w tym miejscu parkingu, dlatego najlepszym sposobem rozpoczęcia wędrówki jest skorzystanie z transportu publicznego, który dowiezie nas z Zakopanego do przystanku "Nędzówka".

Czerwony szlak odchodzi prostopadle od szosy, prowadząc między nielicznymi zabudowaniami. Po dojściu do Drogi pod Reglami skręcamy w prawo. W ciągu 10 minut, licząc od przystanku, docieramy do wylotu niewielkiej dolinki reglowej, zwanej Staników Żlebem, gdzie znajduje się wejście na teren TPN. Mało uczęszczany, jak na tatrzańskie warunki, leśny szlak prowadzi zdecydowanie pod górę przez ponad 45 minut. Po osiągnięciu niewielkiej polanki - Jaworzynki Miętusiej, podziwiać można ładne widoki w stronę Giewontu i Czerwonych Wierchów. Kilka kroków dalej ścieżka zaczyna schodzić w dół, prowadząc przerzedzonym lasem aż do Przysłopu Miętusiego.

Okolice Przysłopu Miętusiego były dawniej obszarem pasterskim. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska Tomasza Miętusa, który w 1595 roku otrzymał ten teren od króla Zygmunta III Wazy. Słowo Przysłop pochodzi z języka wołoskiego i oznacza przełęcz. Polana Miętusia jest znakomitym miejscem widokowym. Doskonale widać stąd północne urwiska Krzesanicy (2122 m n.p.m.) i Ciemniaka (2096 m n.p.m.) oraz masyw Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.) po zachodniej stronie.

Przysłop Miętusi  »»  Małołączniak

3 h 

"Hawiarska", czyli górnicza droga prowadzi ponad Doliną Miętusią w stronę Czerwonych Wierchów. Przemierzamy las porastający zachodnie zbocze Skoruśniaka, na którym do 1860 roku wydobywano rudy żelaza, przerabiane następnie w kuźnickich hutach. Przez ponad pół godziny idziemy niemal zupełnie płasko, po czym szlak zaczyna się zdecydowanie wznosić. Las przerzedza się przechodząc w piętro kosodrzewiny. Po prawej stronie widać Dolinę Miętusią z jej dwoma polanami Niżniej i Wyżniej Miętusiej Równi. Przed nami polodowcowy kocioł Wielkiej Świstówki leżący na końcu doliny, u samego podnóża wapiennych urwisk masywu Czerwonych Wierchów, kryjących w sobie liczne korytarze jaskiń.

Patrząc w stronę skalistego otoczenia Świstówki można odnieść, jak się później okaże, zupełnie nieuzasadnione wrażenie, że dalszy odcinek szlaku będzie trudny i niebezpieczny. Ścieżka przechodzi przez trawiastą rówień Kobylarza, obchodząc od prawej strony Kobylarzową Turnię, po czym wznosi się doprowadzając do wylotu szerokiego, piarżystego Kobylarzowego Żlebu.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie