Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum

Dyskusja na temat

Propozycje szlaków na sierpień 2014

05-08-2014

Monika

Drugi dzien ze strachu przed zmienna pogoda poszlismy Sucha dolina na Gesia Szyje i Rusinowa Na zejsciu znow zlapala nas burza.A bylo tak pieknie,nic nie zapowiadalo deszczu.Przez gory przetoczyly sie 2 czy 3 burze na szczescie bylismy juz na dole.Teraz boimy sie gdziekolwiek dalej wychodzic.

05-08-2014

Monika

Witam. Plany planami a natura zrobila po swojemu.W dniu przyjazdu poszlismy na Czerwone Wierchy od Koscieliskiej na Ciemniak...tam zaczely sie zbierac chmury i na Malolaczniaku zlapala nas burza.Zdecydowalismy schodzic na dol i byla to najtrodniejsza moja wyprawa w gorach.Slisko jak diabli ,przezylam chwile grozy na lancuchach.Jeszcze nigdy tak sie nie balam.Na szczescie dotarlismy cali do Koscieliskiej.

11-07-2014

Tomek

Jak pisałem w temacie szlaku na Chłopka może ktoś wie jak jest sytuacja na szlaku bo planuję tam wejść za tydzień?

11-07-2014

renia   (remagasz@wp.pl)

Moniko, ciekawych tras jest tak wiele że trudno wszystkie wymienić, jeśli pytasz o te konkretne to szlak na Wrota Chałubińskiego jest prosty, od momentu minięcia Stawku Staszica zaczyna się piąć zakosami w górę co jest trochę męczące przy pełnym słońcu, widoki z Wrót na Dolinę Ciemnosmreczyńską, trasa przyjemna, niedługa, szlak na Przełęcz pod Chłopkiem należy do jednych z najciekawszych, na forach często spotykam się ze stwierdzeniem, że to drugi po Orlej szlak pod względem stopnia trudności, co mnie zawsze dziwiło bo jakiś szczególnie trudnych miejsc tam nie zauważyłam, trasa jest dosyć długa, bardzo urozmaicona, u góry piękne widoki na otoczenie Doliny Hińczowej, jeśli czujecie się na siłach to polecam również Rysy, Świnicę od Przełęczy Świnickiej i odcinki Orlej Perci z pięknymi szlakami dojściowymi, np. mój ulubiony na Kozią Przełęcz z Dolinki Pustej lub Żlebem Kulczyńskiego na Kozi Wierch

11-07-2014

Piotrek D.   (quka39@yahoo.pl)

Dobrze i dokładnie o Chłopku może wypowiedzieć się Dariusz K. który niedawno z niego m.in. wrócił. Trasa do łatwych nie należy, ale najtrudniejsza też nie jest...lecz wystarczy żeby popadało czy przyprószyło i tragedia gotowa. Wariant na Wrota Ch. fajnie jest robić od doliny 5 Stawów przez Szpiglas. Z Wrót spokojny spacer do Morskiego i Palenicy. Taki wariant jest raczej na cały dzień niezbyt szybkiego dreptania.

10-07-2014

Monika

No i mam kolejne nurtujące mnie pytanie.Nikt nie pisze -nie proponuje trasy na Wrota Chałubińskiego czy Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.Może wypowiecie się czy warto zapuszczać się w te rejony. Hmm... myślę że warto dla samego poznania tego zakątka ale...czekam na opinię o trudności trasy min. Pozdrawiam

09-07-2014

Monika

Ok. dziękuję za wszystkie rady.Być może skorzystamy z propozycji przez Lichajówkę a z powrotem się zobaczy jak kondycyjnie damy radę.Będę się jeszcze odzywać,bo nie jest to jedyna trasa która mi chodzi po głowie.Jest prawdopodobieństwo że zrezygnujemy z planów po słowackiej stronie więc trzeba będzie pomyśleć gdzie jeszcze połazić po Polskiej .Nie byliśmy jeszcze na Czerwonych Wierchach -odcinek od Ciemniaka po Kopę Kondracką.No i pomyślę nas Świnicą ale to na dalszy plan. Na razie dziękuję...odezwę się jak już coś więcej zaplanuję.Pozdrawiam

07-07-2014

olek

Do Moniki
Tak sugeruje taki kierunek trasy. Oczywiście jak zauważył P. Wacław jest tam dwukrotne przejście trasy z Brzezin do Murowańca. Można oczywiście zejść z Murowańca do Kuźnic(np. zahaczyć jeszcze o Nosal) a do Brzezin podjechać już busem z Zakopanego i unikniemy wtedy tego dwukrotnego przejścia trasy po kocich łbach lub z Murowańca zejść na Nosalową Przełęcz-Nosal- i dalej szlakiem przez Olczyską Polanę, Kopieniec zejść do Toporowej C. lub na Psią Trawkę i bezpośrednio do Brzezin. Taka trasa będzie dłuższa i będzie podobna do propozycji P. Wacława jeśli chodzi o km i czas przejścia

06-07-2014

Wacław

W uzupełnieniu dopowiem jeszcze, bo takie ciekawe i trudne pytania otrzymuję, że nie można ich pozostawić bez odpowiedzi.
Odcinek Stary Bór - Lichajówka wcale nie jest ważny !!! Większość wytrawnych turystów tatrzańskich miałaby problem z jego lokalizacją. Lichajówka jest przysiółkiem Murzasichla, ale przylega do Małego Cichego, a o tą sympatyczną wioskę warto zawadzić. Jest swoiście urocza, choć już nie taka jak przed laty. Mieszkając tak kiedyś, m.in. w Małem Cichem, na Głodówce, zwiedziłem Tarasówki, Zgorzelisko, dotarłem do Bukowiny Tatrz, Wierch Porońca.
Propozycja podjechania autem ze S.Boru do wylotu Dol. Złotej przekreśli w zasadzie sens mojej trasy przez Krzyżne, no bo jak wrócić po nie z Brzezin? ok. 7 km. drogą Oswalda B, będzie przed wieczorem, trudniej o okazję, nawet busa jadącego na Palenicę. Podobnie, żeby podjechać ze S.Boru do Złotej Doliny czyli szlaku na Rusinową to przez Brzeziny ponad 12 km. Pieszo, jak wspomniałem - około 5 km. i ten spacer zostanie w pamięci turystycznej.
Formalnie nie można przejechać autem z Małego Cichego /góra/ do drogi Oswalda B. - gdyby zaistniał taki pomysł.
Trasami lekko postraszyłem, ale wiem Moniko do jak doświadczonej turystki piszę.
Pozdrawiam,wh

06-07-2014

Wacław

Myślę, że auto przy takiej koncepcji trasy niepotrzebne.
Od Starego Boru przez Lichajówkę-Małe Ciche-Zazadnią-do wylotu dol. Złotej/niebieski szlak na Rusinową - nie więcej niż 5 km. urozmaiconego spaceru.
/z Rusinowej też nie schodzić na Palenicę B. tylko skrótem /znaki czarne/ w kierunku Wodogrzmotów./
Zazadnia to miejsce, gdzie wychodzimy z Małego Cichego na szosę/Oswalda Balcera, jest tam obok leśniczówka tpnu, szosą idziemy ok. 0,5 km/w lewo do punktu wejścia do Parku w kierunku Wiktorówek.
TPN wyznaczył w br. ścieżkę rowerową wzdłuż tej Waszej trasy. Jeszcze będzie łatwiej trafić ?
Warto wykorzystać właśnie takie niecodzienne miejsce bytowania, by przy okazji poznać okoliczne, prawie nieznane turystom tereny podtatrzańskie. I to się zapamięta.
Znam to ze swego doświadczenia mieszkając przed laty w Małem C.

05-07-2014

Monika

Jasne że można...P.Wacławie.Jestem otwarta na wszelkie sugestie.Przesledzilam 1 wariant trasy.Jest interesujący tylko tak myślę czy nie zaoszczedzic sobie na czasie i nie podjechac do parkingu przed Złota Dol.Nie wiem co to za miejsce bo na mojej mapie jest nie zaznaczone.Prowadzi do Rusi owej Pol.Czy ten początek trasy Stary Bór-Lichajowka itd jest tak ważny?

05-07-2014

Wacław

Wtrącę się jeśli można.
Mieszkając w takim atrakcyjnym terenowo miejscu jak Stary Bór, zrobiłbym sobie nader urozmaiconą wycieczkę, znacznie ciekawszą niż przejście przez Granaty./nieco sztampowe.
Trasa: Stary Bór-Lichajówka-Małe Ciche-Zazadnia-Wiktorówki-Rusinowa-Wodogrzmoty-Roztoka-5 Stawów-Krzyżne-Buczynowe T.-Skrajny Granat-Murowaniec-Brzeziny-Stary Bór.
Uniknęlibyście dwukrotnego przejścia ciężką i nudnawą drogą Brzeziny-Murowaniec.
Twoja I trasa Moniko, czyli od Świnickiej Prz. aż za Kozi Wierch /Orlą P./ moim zdaniem za długa, ale są alternatywne zejścia skracające turę, np. z Koziej Prz. do Koziej Dolinki, z zejściem drogą na Brzeziny, lub ostatecznie z Koziego W. do Piątki i powrót do Starego Boru drogą wg mojej wstępnej propozycji.
Te dwa pomysły to są całodzienne - bardzo wymagające kondycyjnie trasy.

04-07-2014

Monika

Olku czy sugerujesz konkretnie ten kierunek? Murowaniec-Zleb.Kulcz.-Zadni-Skrajny G.?
Czy można również odwrotnie? Piszesz że Swinica-Kozi dużo dlozsza i trodniejsza trasa,nie boję sie tego aż tak,która trasa jest atrakcyjniejsza?Start w Brzezinach lub gdzieś tam bo nocleg -Stary Bór.Ile orientacyjnie trwa trasa Świnica-Zawrat-Kozi? Moze rzeczywiście czasowo nie podolamy.

04-07-2014

Monika

Olku czy sugerujesz konkretnie ten kierunek? Murowaniec-Zleb.Kulcz.-Zadni-Skrajny G.?
Czy można również odwrotnie? Piszesz że Swinica-Kozi dużo dlozsza i trodniejsza trasa,nie boję sie tego aż tak,która trasa jest atrakcyjniejsza?Start w Brzezinach lub gdzieś tam bo nocleg -Stary Bór.Ile orientacyjnie trwa trasa Świnica-Zawrat-Kozi? Moze rzeczywiście czasowo nie podolamy.

04-07-2014

Monika

Olku czy sugerujesz konkretnie ten kierunek? Murowaniec-Zleb.Kulcz.-Zadni-Skrajny G.?
Czy można również odwrotnie? Piszesz że Swinica-Kozi dużo dlozsza i trodniejsza trasa,nie boję sie tego aż tak,która trasa jest atrakcyjniejsza?Start w Brzezinach lub gdzieś tam bo nocleg -Stary Bór.Ile orientacyjnie trwa trasa Świnica-Zawrat-Kozi? Moze rzeczywiście czasowo nie podolamy.

02-07-2014

olek

Można zrobić np. taką trasę: Psia Trawka-Murowaniec-Żleb Kulcz.-Skrajny Granat - zejście żółtym do Czarnego Stawu G. i zejście do Brzezin lub Toporowej C.(nie wiem skąd startować będziecie) Taka wyprawa to około 10 godz. Trasa przez Psią T. jest dłuższa (km)niż z Kuźnic ale czasowo wychodzi to samo praktycznie. Niewygodne są jedynie te "kocie łby" ale myślę że warto jest przejść ten kawałek szlaku. Trasa na Świnice i dalej na Kozi jest trochę dłuższa i dużo bardziej wymagająca technicznie

01-07-2014

Monika

Poradżcie mi co dalej.Czy lepiej zaatakować Świnicę od Ś.Przeł. i dalej na Zawrat i Kozi Wierch i zejść do Czarnego Stawu i Murowańca.Ile czasu orientacyjnie nam na to potrzeba?Czy obrać drugi wariant-spod Czarnego Stawu na same Granaty? Nie wiem czy starczy nam czasu w tym roku żeby zrobić te dwa podejścia zwłaszcza że rozgrzewkę będziemy mieli po słowackiej stronie i jakoś ten czas musimy podzielić.

01-07-2014

Monika

Zuziu...podobny przypadek to ja.Do wyjazdu miesiąc a ja już układam trasy i siedzę co dzień na mapach.W ubiegłym roku przegoniliśmy trochę z mężem dzieci (9 i 12 l) po słowackich Tatrach min poszliśmy na Rysy-dali radę.W tym roku jedziemy sami-zbuntowali się jadą na kolonie.Na słowackim forum już zrobiłam rozeznanie teraz będę męczyć was tu zaglądających.Mamy w planach Świnicę i Granaty-oczywiście nie za jednym podejściem.Chyba nie damy rady.Będziemy stacjonować w Murzasichlu więc pewnie do Murowańca pójdziemy przez Psia Trawkę.Czytałam że szlak nudny ale chyba nie ma sensu tracić czasu na dojazd do Kużnic, szukanie parkingu itd.Co wy na to?Czy dużo dłuższa i męcząca jest ta trasa?
C.d .w drugim poście

12-04-2014

dorota-w

Dobry masz Zuziu charakter. Wymyśliłaś trasy, przegonisz ich, to dobrze, ale jeszcze lepiej byłoby, gdyby mieli świadomość gdzie ich prowadzisz. Uczą się już geografii i wiedzą co to mapa.
Zmobilizuj ich do tego, by wszystkie te Twoje trasy umieli Ci pokazać na mapie. I żeby sami potrafili powiedzieć, czy dadzą na nich radę !!
Busy w sezonie letnim odjeżdżają już we wszystkich kierunkach od godz. 6-tej.
Przystanek przy dworcu PKS.

10-04-2014

Zuzia

Witam Was serdecznie.Taki już mam charakter ,że i tak i tak ich przegonię ,oby tylko pogoda dopisała.Nie przeraża mnie szlak mało atrakcyjny widokowo,ponieważ Tatry chcę poznać z każdej strony.Tak więc pewnie się uprę i pozostanę przy swoim planie . Uwzględnię natomiast ewentualne skróty każdego dnia na wypadek niepogody.Wiecie o której odjeżdża pierwszy bus do Palenicy?