Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Część północna, Tatry Bielskie

Opis szlaków

Z Łysej Polany Doliną Białej Wody na Polski Grzebień i Małą Wysoką

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

6h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Mała Wysoka 2429 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1460 m

Mała Wysoka to trzeci co do wielkości szczyt tatrzański, który dostępny jest znakowanym szlakiem. Trasa jest raczej łatwa, ale bardzo długa i mozolna. Po drodze piękne widoki na najwyższe tatrzańskie szczyty.

Łysa Polana  »»  Polski Grzebień

5 h 45 min   

Łysa Polana to znane przejście graniczne między Polską a Słowacją. Po obu stronach granicy znajdują się tutaj płatne parkingi, w sezonie zazwyczaj mocno obłożone ze względu na bliskość drogi do Morskiego Oka. Tuż za mostem granicznym, ale już po słowackiej stronie, leśna droga wprowadza nas w głąb Doliny Białki. Wzdłuż szlaku płynie szeroki potok, którego nurt wyznacza w tym miejscu granicę między Polską a Słowacją. Wody Białki dzielą to miejsce na dwa światy. Z polskiej strony nierzadko dosłyzeć można gwar turystów, tłumnie podążających do naszego najpopularniejszego tatrzańskiego jeziora. Szlak słowacki kontrastuje ciszą i spokojem.

Białka towarzyszyć nam będzie przez najbliższe półtorej godziny, a charakter trasy nie zmieni się jeszcze przez drugie tyle. Przez cały ten czas przemierzać będziemy dno doliny idąc niemalże po płaskiej drodze. Monotonność szlaku wynagrodzą nam jednakże piękne widoki na najwyższe szczyty Tatr.

Po około trzech kwadransach docieramy do polany Biała Woda, z której rozpościera się piękny widok na Młynarza, Rysy i Wysoką. W sezonie zimowym dalsza część trasy jest zamykana dla ruchu turystycznego.

Za polaną podążąmy nadal wzdłuż brzegu rzeki aż do miejsca, w którym spływający z Morskiego Oka Rybi Potok łączy się z Białą Wodą tworząc większy potok Białki. Dalsza trasa wiedzie teraz w górę Doliny Białej Wody, oddalając się od polskiej granicy. Dwukrotnie przekraczamy potok przez drewniane mostki, po czym szlak zaczyna lekko się wznosić. Oddalamy się od brzegu Białej Wody, by ponownie zbliżyć się do niej w okolicach Polany pod Wysoką.

Polana pod Wysoką leży na wysokości 1310 m n.p.m. Jest to dobre miejsce na odpoczynek przed dalszą, zdecydowanie bardziej męczącą trasą. Roztacza się stąd piękny widok obejmujący Zadniego Gerlacha, Batyżowiecki Szczyt, Kaczy Szczyt, Żelazne Wrota oraz Ganek. Prawdziwie wysokogórski klimat mamy na wyciągnięcie ręki.

Na polanie kończy się szeroka droga bita. Wchodzimy w las węższą ścieżką, przechodząc obok obozowiska taternickiego. Szlak wznosi się coraz bardziej stromo w stronę Kaczej Doliny, a górnoreglowy las ustępuje kosodrzewinie.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie