Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Starego Smokowca

Opis szlaków

Na Siodełko (słow. Hrebienok) + Wodospady Zimnej Wody

Kolor szlaku

 

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Smokowieckie Siodełko (słow. Hrebienok) to naturalnie ukształtowany taras, znajdujący się w masywie Sławkowskiego Szczytu. Partie szczytowe tej góry są z Siodełka dobrze widoczne. Najładniejszy widok z Siodełka roztacza się, gdy patrzymy w stronę Łomnicy i strzelistej Pośredniej Grani.

Siodełko zwane jest niekiedy smokowiecką Gubałówką. Podobieństwo to w zasadzie ogranicza się do kolejki torowej, którą można tu dojechać ze Starego Smokowca.

Stary Smokowiec  »»  Smokowieckie Siodełko

1 h 

Hrebienok leży na wysokości 1285 m n.p.m. Znajduje się tu ważny węzeł szlaków. Kolejką torową docierają tutaj turyści, którzy wchodzą później na Rohatkę, Sławkowski Szczyt, Czerwoną Ławkę czy Lodową Przełęcz.

Wycieczkę rozpoczynamy w Starym Smokowcu - niewielkiej turystycznej miejscowości, która wchodzi w skład miasta Wysokie Tatry. Miasteczko jest bardzo zadbane i warte zwiedzenia. Znajdziemy w nim wiele płatnych parkingów. Niestety próba szukania miejsc bezpłatnych skazana jest raczej na niepowodzenie.

Dolna stacja kolejki torowej na Hrebienok usytuowana jest powyżej głównej drogi, ponad budynkiem Grand Hotelu. Niedaleko stacji stoi zabytkowy, drewniany kościółek.

Kolejka na Hrebienok jeździ przez cały rok z wyjątkiem przerw technicznych w kwietniu i listopadzie. Pod koniec 2007 roku przeprowadzono remont, w wyniku którego trasę obsługują obecnie dwa nowoczesne wagony z przeszklonym dachem. W przeciągu kilku minut kolejka pokonuje około 250m przewyższenia. Oba wagony kolejki połączone są ze sobą stalową liną, która biegnie wzdłuż torów. W połowie drogi wagoniki mijają się. Trasa kolejki wiedzie przez las, który został zniszczony w trakcie huraganu w 2004 roku. Z górnego okna wagonu w trakcie jazdy dobrze widać masyw Łomnicy (2634 m n.p.m.).

Na Hrebienok można również wejść pieszo. Do górnej stacji kolejki na Siodełku prowadzi kręta droga asfaltowa, która jest zamknięta dla ruchu samochodowego z wyjątkiem uprawnionych pojazdów. Zielono znakowany szlak na Hrebienok prowadzi częściowo drogą, a częściowo skrótem, który wiedzie wzdłuż torów, omijając serpentyny drogi. Piesze podejście na Siodełko trwa mniej więcej godzinę.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie