Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Starego Smokowca

Opis szlaków

Na Sławkowski Szczyt

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

4h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Sławkowski Szczyt 2452 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1170 m

Droga na Sławkowski Szczyt to najstarszy z tatrzańskich szlaków wysokogórskich. Ścieżka używana była już w drugiej połowie XVII wieku. Cała trasa jest wyjątkowo łatwa, mimo że do pokonania jest prawie 1170m różnicy poziomów (licząc od Smokowieckiego Siodełka).

Smokowieckie Siodełko (słow. Hrebienok»»  Sławkowski Szczyt

4 h 15 min   

Ze Smokowieckiego Siodełka (słow. Hrebienok) kierujemy się za czerwonymi znakami w stronę Śląskiego Domu. Wkrótce wchodzimy w las, podchodząc łagodnie pod górę. Po półgodzinnym marszu docieramy do rozdroża szlaków. Czerwono znakowany odcinek Magistrali Tatrzańskiej, który prowadzi od Siodełka w stronę Doliny Wielickiej, krzyżuje się tutaj ze ścieżką, wiodącą ze Starego Smokowca na Sławkowski Szczyt (znaki niebieskie).

Do rozdroża, na którym aktualnie się znajdujemy, możemy więc dotrzeć również bezpośrednio ze Starego Smokowca. Podejście lasem trwa nieco ponad godzinę. Jest to nieco dłuży wariant, niż w przypadku kombinacji kolejki na Hrebienok i krótkiego odcinka czerwonego szlaku.

Niebiesko znakowana ścieżka prowadzi od rozdroża niezbyt stromo pod górę. Podchodzimy wśród zanikającego lasu, który przechodzi wkrótce w kosodrzewinę. W przeciągu niespełna półgodzinnego podejścia, licząc od rozdroża, docieramy do dobrego punktu widokowego (1531 m n.p.m.). Znakomicie widać stąd masyw Łomnicy i Pośrednią Grań, która rozdziela Dolinę Zimnej Wody na Dolinę Staroleśną i Dolinę Małej Zimnej Wody.

Dalsza trasa otwarta jest dla ruchu turystycznego tylko w sezonie letnim. Szlak skręca ostro w lewo, prowadząc następnie szerokimi zakosami w górę zbocza. Dochodzimy w ten sposób do grzbietu Sławkowskiego Grzebienia, pod którym kończy się kosodrzewina i zaczyna stok usłany kamiennymi blokami.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie