Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Nad Popradzki Staw + opis symbolicznego cmentarza pod Osterwą

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

1h 15min (wariant 1) lub 1h (wariant 2)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Popradzki Staw 1494 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 150 (wariant 1), 250 m (wariant 2)

Popradzki Staw to malowniczo położone wysokogórskie jezioro. Blisko niego przechodzą szlaki na Rysy i na Koprowy Wierch. Dojście nad staw możliwe jest na dwa sposoby - od Szczyrbskiego Jeziora lub asfaltową drogą przez dolny odcinek Doliny Mięguszowieckiej.

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso»»  Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) (wariant 1)

1 h 15 min   

Wędrówkę rozpoczynamy w Szczyrbskim Jeziorze. Od centralnego punktu miasteczka kierujemy się w górę główną drogą. Staw leży po naszej lewej stronie. Dochodzimy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo. Wkrótce docieramy do drogowskazu, gdzie rozpoczyna się czerwono znakowana, leśna ścieżka.

Szlak prowadzi początkowo łagodnie w górę po zboczu Dryganta (słow. Drigant), osiągając jego rozpłaszczony grzbiet po mniej więcej półgodzinnym podejściu. Dalszy odcinek czerwonego szlaku prawie do samego schroniska jest niemalże poziomy. Ścieżka przewija się na prawą (wschodnią) stronę zbocza Skrajnej Baszty, prowadząc dalej trawersem po wygodnym, kamiennym chodniku.

Trasa jest bardzo malownicza. Po prawej stronie widać całą Dolinę Złomisk, zakończoną przełęczą Żelaznych Wrót. Na pierwszym planie, równiez po prawej stronie, opadają urwiste zbocza Osterwy. Na wprost ścieżki widać Popradzką Grań, znad której po prawej stronie wygląda wierzchołek Wysokiej (2547 m n.p.m.). Zbliżywszy się do Popradzkiego Stawu ścieżka obniża się, przekraczając Mięguszowiecki Potok. Wkrótce docieramy do rozdroża szlaków przy asfaltowej drodze. Do stawu i położonego u jego północnego brzegu schroniska zostało zaledwie kilka kroków.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie