Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Szczyrbskiego Jeziora

Opis szlaków

Na Rysy znad Popradzkiego Stawu

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

3h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy, klamry

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Rysy 2503 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1000 m

Rysy to najwyższy szczyt Polski. Jest to jednocześnie najwyżej położony punkt w całych Tatrach, na który prowadzi znakowany szlak. Wejście na Rysy od strony słowackiej jest dużo łatwiejsze, niż od strony Morskiego Oka.

Popradzki Staw  »»  Rysy

3 h 45 min   

Szlak na Rysy rozpoczynamy nad brzegiem Popradzkiego Stawu. Dojście w to miejsce od parkingu zajęło nam wcześniej przynajmniej godzinę.

Niebiesko znakowana ścieżka prowadzi w górę Doliny Mięguszowieckiej, u podnóża Grani Baszt. Szlak wiedzie początkowo przez las, w którym spotkamy wiele okazów limby. Las wkrótce ustępuje kosodrzewinie, a na wprost ścieżki ukazuje się szpiczasty szczyt Wołowca Mięguszowieckiego.

Po przekroczeniu Żabiego Potoku docieramy do rozdroża szlaków. W lewo odbija stąd niebiesko znakowana ścieżka prowadząca na Koprowy Wierch przez Dolinę Hińczową. My skręcamy w prawo za czerwonymi znakami.

Dalsza trasa jest dostępna dla ruchu turystycznego tylko w sezonie letnim.

Ścieżka pnie się łagodnie w górę, przekraczając wkrótce ponownie Żabi Potok. Następuje teraz długa seria zakosów, które prowadzą w górę skalistego progu, opadającego z Doliny Żabiej Mięguszowieckiej. Za nami roztacza się wspaniały widok na Grań Baszt. Znad progu wyłania się wierzchołek Rysów.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie