Rejon Doliny Pięciu Stawów
Opis szlaków
Orla Perć: Kozi Wierch » Skrajny Granat
Kolor szlaku
Czas przejścia
1h 45min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
łańcuchy, klamry (w 1 miejscu)
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Kozi Wierch 2291 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 140 m
Najłatwiejszy odcinek Orlej Perci, z jednym trudniejszym fragmentem w postaci pionowego, ale ubezpieczonego komina w zboczu Czarnych Ścian. Pozostała trasa bez ubezpieczeń. Ekspozycja jak na Orlą Perć umiarkowana. Piękne widoki - szczególnie w okolicach Koziego Wierchu i Granatów.
Kozi Wierch »» Żleb Kulczyńskiego
45 min
Wędrówkę rozpoczynamy z Koziego Wierchu, na który dotrzeć można na kilka sposobów: od strony Doliny Gąsienicowej przez Zawrat (ok. 7h z Kuźnic) lub Kozią Przełęcz (ok. 5h 30 min z Kuźnic) albo z Doliny 5 Stawów również przez jedną z wymienionych poprzednio dwóch przełęczy (odpowiednio ok. 7h i 5h 30min z parkingu w Palenicy Białczańskiej). Każdy z wymienionych wariantów zawiera przynajmniej jeden odcinek bardzo trudny. Istnieje jeszcze jeden sposób dojścia na Kozi Wierch - bezpośrednio z Doliny 5 Stawów czarnym szlakiem (ok. 4h 30min z Palenicy Białczańskiej). Jest to szlak łatwy, najkrótszy, na całej ścieżce nie ma żadnych ubezpieczeń.
Zejście Orlą Percią z Koziego Wierchu wiedzie początkowo wraz z czarnym szlakiem prowadzącym do Doliny Pięciu Stawów. Trochę stroma, ale łatwa ścieżka sprowadza zakosami do rozdroża szlaków. Czarny szlak odbija stąd w prawo w dół, a czerwony wiedzie prosto, trawersując południowe zbocze masywu Koziego Wierchu, zdecydowanie poniżej grani. Łagodna ścieżka na sporych odcinkach wyłożona jest kamiennymi stopniami. Mimo to trzeba uważać, żeby nie zgubić szlaku, gdyż miejscami jest on słabo oznakowany.
W ciągu około pół godziny docieramy pod Buczynową Strażnicę (2242 m n.p.m.), schodząc następnie do wąskiej Przełączki nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.). Po przejściu na drugą stronę grani sceneria zmienia się na bardziej skalistą. Szlak staje się też dużo trudniejszy. Schodzimy dość stromym Żlebem Kulczyńskiego po skałach, bez ubezpieczeń. Umiarkowana ekspozycja w połączeniu z dobrym urzeźbieniem terenu i szorstkością skały zapewniają elementarne poczucie bezpieczeństwa. Zejście żlebem kończymy przy rozdrożu, z którego w lewo, w dół odchodzi czarny szlak wiodący dalej Żlebem Kulczyńskiego do Doliny Gąsienicowej. My opuszczamy żleb, rozpoczynając trawers Czarnych Ścian.
Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści
Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:
- Załóż konto w portalu
- Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
- Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie
Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem:
Zaloguj się