Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę do Morskiego Oka

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

okolice Kopy ok. 1850 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 450 m

Szlak przez Świstówkę jest dogodniejszym spośród dwóch istniejących wariantów przejścia z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka. Ta piękna widokowo i nietrudna trasa jest jedną z najstarszych tatrzańskich perci. Ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe ścieżka jest zamykana co roku na okres zimowy.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Morskie Oko

1 h 30 min 

Droga przez Świstówkę jest jedynym szlakiem wysokogórskim w rejonie Doliny Pięciu Stawów, który nie prowadzi w głąb doliny. Rozpoczynając wędrówkę od schroniska kierujemy się przeciwnie do kierunku pozostałych szlaków. Za niebieskimi znakami idziemy początkowo płasko wzdłuż brzegu Przedniego Stawu, by następnie, coraz bardziej oddalając się od doliny, podejść ukosem po stromym, trawiastym zboczu pod Siodło - niewielką przełączkę leżącą na prawo od Świstowej Czuby (1763 m n.p.m.). Nie wchodząc na samo Siodło, ani na pobliski wierzchołek Świstowej Czuby, szlak gwałtownie skręca w prawo kierując się w stronę Kopy (1855 m n.p.m.). Podchodzimy najpierw tuż poniżej grzbietu, a następnie zboczem po jego prawej stronie, zakosem osiągając szeroki wierzchołek. Kopa stanowi najwyżej położony punkt na całej trasie. Jest to zarazem ostatnie miejsce, z którego można podziwiać Dolinę Pięciu Stawów.

Otoczenie Świstowej Czuby, zwanej również Świstówką, było miejscem wielu tragicznych wypadków. W stronę Doliny Roztoki opada stąd bowiem 300-metrowe urwisko. Szlak powyżej Świstowej Czuby prowadził niegdyś przez Siodło, omijając następnie wierzchołek Kopy po lewej stronie. Zachowana do dzisiaj, ale zamknięta dla ruchu ścieżka, prowadziła w poprzek stromego zbocza Kopy, które niżej podcięte jest wspomnianym wcześniej urwiskiem. Zalegający na ścieżce, często do lata śnieg był przyczyną wielu tragicznych w skutkach poślizgnięć. Z tego względu zdecydowano się na zmianę przebiegu szlaku, który obecnie prowadzi dużo bezpieczniejszym terenem.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie