Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Pięciu Stawów

Opis szlaków

Z Doliny Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy pod przełęczą

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 500 m

Szlak o średniej skali trudności z krótkim podejściem na łańcuchach pod samą Szpiglasową Przełęczą. Cała trasa jest wspaniała widokowo, a panorama ze Szpiglasowego Wierchu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów  »»  Szpiglasowa Przełęcz  »»  Szpiglasowy Wierch

2 h 30 min   

Od schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebiesko znakowanym, spacerowym szlakiem, przechodząc kolejno wzdłuż brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu. Mały Staw, zgodnie z nazwą, zdecydowanie odróżnia się wielkością od pozostałych zbiorników wodnych doliny. Tuż obok tego maleńkiego oczka wodnego znajduje się malowniczo położona, drewniana chatka, która pełniła niegdyś rolę schroniska.

W ciągu 10 minut dochodzimy do drewnianego mostku, który umożliwia przejście nad strumieniem Roztoki, wypływającym z pobliskiego Wielkiego Stawu. Znajdujemy się teraz tuż nad progiem Wielkiej Siklawy - największego tatrzańskiego wodospadu, którym opada Roztoka tworząc 70-metrowej wysokości kaskadę wodną. W stronę wodospadu i dalej w dół do Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi stąd zielono znakowana ścieżka.

Przechodząc przez mostek i idąc dalej za niebieskimi znakami podchodzimy wśród kosówek do skrzyżowana z żółtym szlakiem, odchodzącym w prawo na Przełęcz Krzyżne. Skręcając w lewo z tego miejsca, na dłuższym odcinku idziemy wzdłuż największego w dolinie Wielkiego Stawu. Wygodna ścieżka prowadzi na wysokości około 40-50 metrów powyżej olbrzymiej tafli jeziora. Kosodrzewina prawie zupełnie zanika, dzięki czemu całą dolinę można podziwiać w pełnej okazałości.

Szlak prowadzi między Wielkim Stawem a łagodnym, południowym zboczem Koziego Wierchu, na który w prawo odchodzi czarno znakowana ścieżka. Po około półgodzinnym marszu, licząc od wyjścia ze schroniska, wychodzimy za masyw Koziego Wierchu, gdzie skręcamy w lewo żółtym szlakiem w stronę przejścia między Wielkim a Czarnym Stawem. Przed nami, w oddali szeroka Szpiglasowa Przełęcz (2110 m n.p.m.) oddzielająca rozległy masyw Miedzianego (2233 m n.p.m.) od dużo mniejszego Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.), leżącego po prawej stronie przełęczy. Szpiglasowy Wierch jest najwyższym spiętrzeniem grani Liptowskich Murów, które biegną, patrząc z tej perspektywy, na prawo od Szpiglasowego Wierchu, odgradzając Dolinę Pięciu Stawów Polskich od leżącej po słowackiej stronie Doliny Koprowej.

Idąc w stronę stawów przechodzimy przez mały strumyczek, a następnie przez dwa większe potoki wpływające do Wielkiego Stawu. Pierwszy z potoków wypływa z bardziej odległego Zadniego Stawu, a drugi stanowi połączenie wód Wielkiego Stawu z pobliskim Czarnym Stawem. Znajdując się na ścieżce pomiędzy stawami, nie sposób oprzeć się urokowi widoku w stronę Wielkiego Stawu, który prezentuje się z tej perspektywy wyjątkowo okazale (*).

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie