Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Z Hali Gąsienicowej na Kozią Przełęcz i Kozi Wierch

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

4h

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy i klamry

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 800 m

Trasa bardzo trudna, prowadzi na najwyższy w całości leżący po polskiej stronie szczyt. Od Koziej Przełęczy trudności bardzo duże (szlak wiedzie jednym z najtrudniejszych fragmentów Orlej Perci) - przez cały odcinek łańcuchy i klamry, bardzo duża ekspozycja.

Hala Gąsienicowa  »»  Czarny Staw

30 min 

Od schroniska "Murowaniec" idziemy w stronę Kasprowego Wierchu do oddalonego o około 100m od schroniska rozdroża szlaków, gdzie skręcamy w lewo za niebieskimi znakami. Ścieżka początkowo prowadzi przez las, jednakże już po kilku minutach drogi las przerzedza się, dzięki czemu podziwiać możemy okoliczne szczyty, które przybliżają się z każdym krokiem. Po lewej stronie mamy Żółtą Turnię, Granaty, a przed nami w oddali Kozi Wierch i górujący dokładnie na wprost ścieżki Kościelec. Łatwy, wyłożony wielkimi głazami szlak wiedzie poziomo wzdłuż zbocza Małego Kościelca.

Po przejściu mniej więcej 1/3 drogi, po lewej stronie poniżej szlaku mijamy pomnik Mieczysława Karłowicza. Ten znany kompozytor i miłośnik Tatr zginął w tym miejscu w 1909 roku przysypany lawiną, która zeszła z Małego Kościelca. Pomnik może być przestrogą dla wszystkich, którzy wybierają się w góry zimą, kiedy nawet łatwe trasy w warunkach zagrożenia lawinowego mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.

Po przejściu łatwego odcinka, ostatnie kilka minut drogi idziemy zakosami pod górę pokonując skalny próg, za którym widać już rozległą taflę jeziora. Brzeg Czarnego Stawu jest miejscem, w którym w sezonie zatrzymuje się spora rzesza turystów. Dla niektórych jest to chwilowy postój przed dalszą wędrówką w górę, a dla innych punkt docelowy wycieczki.

Leżący na wysokości 1622 m n.p.m. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej. To mierzące 17,94 hektara powierzchni i 51 metrów głębokości jezioro jest również jednym z dwóch (obok Zmarzłego Stawu) zbiorników wodnych leżących w Czarnej Dolinie Gąsienicowej - części Doliny Gąsienicowej położonej na wschód od grani Kościelców. Pozostałe 19 stawów Doliny Gąsienicowej leży w obszarze Doliny Zielonej, leżącej po drugiej stronie Kościelca i Małego Kościelca. Swoją nazwę Czarny Staw zawdzięcza dużemu stopniowi zacienienia oraz sinicom porastającym głazy przy brzegu jeziora.

Czarny Staw  »»  Zmarzły Staw

45 min   

Od rozstaju szlaków nad Czarnym Stawem podążamy w lewo za niebieskimi znakami obchodząc dookoła taflę jeziora. Wspaniale prezentuje się stąd Kościelec. Jego kształt z tej perspektywy nie pozostawia wątpliwości, skąd wzięła się nazwa tego wspaniałego szczytu. Po niespełna 10 minutach docieramy do skrzyżowania z żółtym szlakiem na Skrajny Granat. My idziemy dalej szlakiem niebieskim wzdłuż brzegu stawu.

Ścieżka zaczyna się łagodnie wznosić. Za brzegiem jeziora otoczenie zmienia się w bardziej surową, piarżysto-skalną scenerię. Podchodzimy 150-metrowym progiem, za którym znajduje się maleńki Zmarzły Staw. Ścieżka nie jest trudna, nie posiada sztucznych ubezpieczeń, choć wzmożona uwaga jest wskazana, gdyż miejscami jest dość stromo. Po lewej stronie szlaku płynie potok łączący oba stawy - Zmarzły i Czarny.

Tuż przed stawem dochodzimy do rozwidlenia, z którego w prawo odchodzi szlak niebieski na Zawrat, a w lewo szlak żółty prowadzący w różne miejsca Orlej Perci (Zadni Granat, Kozia Przełęcz, Żleb Kulczyńskiego). Skręcając w lewo w przeciągu 5 minut podochodzimy do brzegu jeziorka.

Zmarzły Staw Gąsienicowy położony jest na wysokości 1788 m n.p.m. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,28 hektara, a głębokość 3,7 metra. Zimą jeziorko w całości zamarza, a kra na jego powierzchni często utrzymuje się do późnego lata.

Zmarzły Staw  »»  Kozia Przełęcz

1 h 15 min 

Od Zmarzłego Stawu kierujemy się w lewo żółtym szlakiem. Ścieżka prowadzi pod górę wśród traw i głazów. Miejscami występują niewielkie trudności skalne - szczególnie w najbliższej okolicy Zmarzłego Stawu.

Po około 15 minutach dochodzimy do rozdroża szlaków w dolnym piętrze Koziej Dolinki, skąd w górę prowadzą dwie ścieżki - w prawo na Kozią Przełęcz (szlak żółty) oraz w lewo do Żlebu Kulczyńskiego i na Zadni Granat (znaki zielone). Respekt budzą otaczające nas skalne zbocza, przez szczyty których przechodzi Orla Perć. Pewną atrakcją może być widok groźnie wyglądajacej drabinki (*), która przytwierdzona jest do ściany Zamarłej Turni opadającej do Koziej Przełęczy. Drabinkę dobrze widać jednak dopiero z górnego piętra Koziej Dolinki - w tym celu należałoby podejść kawałek szlakiem zielonym. Jeżeli ktoś nie lubi tego typu atrakcji, może się pocieszyć tym, że drabinka ta nie leży na trasie naszej wędrówki.

Kierując się za żółtymi znakami dalsza droga wiedzie w coraz bardziej skalistym terenie - wśród piargów, a następnie między olbrzymimi ukośnymi płytami, przychodzącymi wyżej w system progów i półek skalnych. Ścieżka jest miejscami dość krucha - zalega na niej żwirek i drobne kamienie. Szczególnie w wyższej części trzeba uważać, żeby nie strącać kamieni w dół szlaku. Spora część ścieżki prowadzi zakosami, wspinaczka nie jest więc nadmiernie uciążliwa. Ostatnie 20 minut drogi do Koziej Przełęczy pokonujemy przy pomocy łańcuchów - pod samą przełęczą podchodząc stromym żlebem, w którym często nawet latem zalega stary płat śniegu. Miejscami występuje ekspozycja, trudności są jednak umiarkowane.

Kozia Przełęcz (2137 m n.p.m.) jest zacienionym, wąskim wcięciem między Zamarłą Turnią i Kozimi Czubami. Miejsca jest tutaj bardzo niewiele, a widok bardzo ograniczony. Sama przełęcz nie jest więc atrakcyjnym celem wycieczki. W miejscu tym krzyżują się dwie trasy: Orla Perć (znaki czerwone) biegnąca od Zawratu w kierunku Koziego Wierchu oraz szlak żółty, którym przyszliśmy i który prowadzi stąd w dół do Doliny Pięciu Stawów.

Kozia Przełęcz  »»  Kozi Wierch

1 h 30 min 

Od Koziej Przełęczy dalsza trasa wiedzie Orlą Percią. Ścieżka staje się dużo trudniejsza i przepaścista. Prawie na całej długości ubezpieczona jest łańcuchami i gdzieniegdzie klamrami. Pierwsze trudności czekają nas zaraz przy zejściu z przełęczy. Na tym krótkim, 10-minutowym odcinku szlak czerwony (Orla Perć) biegnie razem ze szlakiem żółtym prowadzącym w dół do Doliny 5 Stawów. Szlak obniża się w stronę Dolinki Pustej (po stronie Doliny 5 Stawów) wąską półką skalną nad przepaścią (**). Następnie schodzimy pionowo w dół po łańcuchach (***), skąd wąską półką dochodzimy do rozwidlenia szlaków. W dół odchodzi stąd wspomniany wcześniej żółty szlak do Doliny Pięciu Stawów, a czerwono znakowana Orla Perć na Kozi Wierch odbija ostro pod górę prawie pionową ścianą ubezpieczoną łańcuchami.

Mimo, że wspinamy się prawie pionowo pod górę, ma się wrażenie, że szlak jest dość bezpieczny - jest bardzo dobrze ubezpieczony łańcuchami, a spora ilość występów skalnych uspokaja sytuację. Łańcuchy oprócz asekuracji służą przede wszystkim do podciągania się. Po około 50 minutach od Koziej Przełęczy przechodzimy przez trójwierzchołkowe Kozie Czuby (główny wierzchołek - 2266 m n.p.m.). W tym miejscu można wreszcie chwilę odpocząć i nacieszyć się widokami.

Zejście z Kozich Czub jest chyba najtrudniejszym i najbardziej emocjonującym fragmentem całej trasy. Szlak sprowadza ostro w dół pionową rynną (****) do Koziej Przełęczy Wyżniej (2240 m n.p.m.). Mimo że skały są ubezpieczone łańcuchami i klamrami, w niektórych miejscach znalezienie należytego punktu podparcia wymaga sporego wysiłku. Wspinaczka z Koziej Przełęczy Wyżniej na sam wierzchołek Koziego Wierchu jest nieco łatwiejsza, ale również bardzo stroma. Do przejścia mamy niemal pionowy komin, który kończy się tuż pod wierzchołkiem. Na szczycie możemy wreszcie odpocząć, kompensując przebyte trudy wspaniałym widokiem.

Z Koziego Wierchu można zejść łatwym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów (znaki czarne) lub kontynuować przejście Orlej Perci w stronę Granatów (około 2h) czy nawet do samego Krzyżnego (około 5h). Orla Perć między Kozim Wierchem a Granatami daje możliwość zejścia do Doliny Gąsienicowej trzema ścieżkami.