Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Okolice Hali Gąsienicowej

Opis szlaków

Na Halę Gąsienicową przez Kasprowy Wierch

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

3h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 980 m

Jedna z najpopularniejszych tras w polskiej części Tatr. Turyści idący pieszo lub wyjeżdżający kolejką na Kasprowy Wierch najczęściej schodzą stąd do Doliny Gąsienicowej. Wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch wiąże się najczęściej z wielogodzinnym oczekiwaniem na kupno biletu, dużo dłuższym od czasu pieszego podejścia na ten szczyt.

Szlak rozpoczyna się w Kuźnicach - dzielnicy Zakopanego położonej na wysokości około 1000 m n.p.m. Z centrum Zakopanego najlepiej dotrzeć tu busem (około 5-10 minut jazdy). Asfaltowa droga do Kuźnic od ronda jest zamknięta dla ruchu i mogą tędy jeździć wyłącznie uprawnione pojazdy, stąd dojazd busem stanowi jedyną alternatywę dotarcia w to miejsce, nie licząc drogi pieszej (dojście z centrum miasta zajmuje około godzinę).

Kuźnice  »»  Kasprowy Wierch

2 h 30 min 

Będąc już w Kuźnicach przechodzimy obok dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przy której na swoją kolej oczekuje nierzadko po kilkaset osób. W takich warunkach oczekiwanie na wejście do wagonika zajmuje kilka godzin, lepiej więc nawet nie zastanawiać się, czy warto czekać. Od stacji kierujemy się w lewo, a następnie zaraz w prawo w pierwszą przecznicę pod górę. Po kilku minutach wchodzimy do parku.

Dolny odcinek szlaku prowadzi płasko wzdłuż Bystrej - potoku, który słychać podczas prawie całego pierwszego odcinka trasy. Szeroka, spacerowa ścieżka prowadzi zalesioną Doliną Bystrej, a następnie jej odgałęzieniem - Doliną Kasprową. Im dłużej idziemy, tym nachylenie szlaku wzrasta. Po niespełna godzinie drogi szlak zatacza ostry łuk. Z tego miejsca dzieli nas już tylko kilka minut do Myślenickich Turni (1360 m n.p.m.), na których znajduje się pośrednia stacja kolejki linowej. Nieopodal stacji można odpocząć na ławeczce lub okolicznych kamieniach. Dobrze widać stąd Dolinę Kondratową, Giewont i część masywu Czerwonych Wierchów.

Dalszy odcinek jest bardziej męczący. Ponownie wchodzimy w las. Ścieżka jest węższa, wyłożona kamiennymi stopniami, które towarzyszyć nam będą aż na sam szczyt. Wkrótce las przechodzi w piętro kosodrzewiny, która wyżej zanika wśród hal wysokogórskich. Widoki są przyjemne - dobrze widać Giewont, Czerwone Wierchy i skalisty mur Zawratu Kasprowego.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie