Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Morskiego Oka

Opis szlaków

Z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

okolice Kopy ok. 1850 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 450 m

Szlak przez Świstówkę jest dogodniejszym spośród dwóch istniejących wariantów przejścia znad Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów. Ta piękna widokowo i nietrudna trasa jest jedną z najstarszych tatrzańskich perci. Ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe ścieżka jest zamykana co roku na okres zimowy.

Morskie Oko  »»  Dolina Pięciu Stawów

1 h 45 min 

Trasa przez Świstówkę rozpoczyna się przy drodze do Morskiego Oka. Wyruszając ze schroniska musimy cofnąć się asfaltową drogą w dół, w stronę Włosienicy, by po niecałych 5 minutach dotrzeć do miejsca, w którym niebiesko znakowana ścieżka odchodzi w lewo od szosy. Wygodny szlak prowadzi pod górę w poprzek zbocza Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.), które zimą charakteryzuje się znacznym zagrożeniem lawinowym. Przekraczając kilka często niewidocznych cieków wodnych podchodzimy coraz wyżej, a rzedniejący las stopinowo przechodzi w kosodrzewinę.

Po około trzech kwadransach trochę męczącego, ale łatwego podejścia dochodzimy do jedynego trudniejszego miejsca na szlaku - kilkumetrowego przejścia w poprzek kamienistego i stromego Głębokiego Żlebu, zwanego również Żlebem Żandarmerii. Trawers tego słynącego ze śnieżnych lawin żlebu przy braku pokrywy śnieżnej nie przysparza jednak większych trudności.

Idąc dalej wychodzimy na piękny widokowo obszar zwany Rówinią nad Kępą lub Wolarnią. Roległy widok z tego porośniętego trawą wysokogórską i kosodrzewiną miejsca obejmuje słowackie Tatry Wysokie i Bielskie oraz szczyty górujące nad Morskim Okiem - Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Podchodząc dalej łagodnie pod górę przewijamy się przez północno-wschodnie ramię Opalonego Wierchu, gdzie po raz ostatni możemy spojrzeć w stronę otoczenia Morskiego Oka.

Schodząc łagodnie w dół przechodzimy w stronę polodowcowego kotła Świstówki Roztockiej, otoczonego z dwóch stron ramionami Opalonego Wierchu. Ta niewielka wisząca dolinka opada w stronę Doliny Roztoki urwistym progiem, znajdującym się w bezpiecznej odległości od szlaku. Po osiągnięciu leżącego na wysokości 1706 m n.p.m. kamienistego dna dolinki, zaczynamy podejście pod Kopę (1855 m n.p.m.) - najwyższy punkt na całej trasie. Z okolic szczytowych tego wzniesienia odsłania się wspaniały widok na Dolinę Pięciu Stawów, który towarzyszyć nam będzie w dalszej drodze. Z Kopy schodzimy zakosem po zboczu, docierając pod Siodło - niewielką przełączkę leżącą pod Świstową Czubą (1763 m n.p.m.).

Otoczenie Świstowej Czuby, zwanej również Świstówką, było miejscem wielu tragicznych wypadków. W stronę Doliny Roztoki opada stąd bowiem 300-metrowe urwisko. Odcinek szlaku powyżej kotła Świstówki Roztockiej prowadził niegdyś przez Siodło, omijając wcześniej wierzchołek Kopy po prawej stronie. Zachowana do dzisiaj, ale zamknięta dla ruchu ścieżka, prowadziła w poprzek stromego zbocza Kopy, które niżej podcięte jest wspomnianym wcześniej urwiskiem. Zalegający na ścieżce, często do lata śnieg był przyczyną wielu tragicznych w skutkach poślizgnięć. Z tego względu zdecydowano się na zmianę przebiegu szlaku, który obecnie prowadzi dużo bezpieczniejszym terenem.

Nie wchodząc na samo Siodło, ani na pobliski wierzchołek Świstowej Czuby, szlak gwałtownie skręca w lewo prowadząc ukosem w dół po stromym, trawiastym zboczu. Osiągnąwszy poziom dna Doliny Pięciu Stawów, zupełnie płaski odcinek doprowadza nas do Przedniego Stawu i położonego nad jego brzegiem schroniska.

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest bardzo malowniczym miejscem. Jeżeli nie planujemy dalszego przejścia wysokogórskim szlakiem, warto poświęcić więcej czasu na zwiedzenie samej doliny, którą można przejść wzdłuż łatwą, niebiesko znakowaną ścieżką (na ostatnim odcinku wiodącą na Zawrat).

Wbrew nazwie, na terenie Doliny Pięciu Stawów Polskich leży 6 stałych zbiorników wodnych. Największym, o długości około 1 km, jest Wielki Staw Polski. Jest to zarazem najgłębszy i największy pod względem objętości wody staw w całych Tatrach. Pod względem wielkości powierzchni, w skali całych Tatr, ustępuje on jedynie Morskiemu Oku. Poniżej podstawowe dane wszystkich 6 stawów:

  Wysokość n.p.m. Powierzchnia Głębokość
Przedni Staw 1668 m 7,72 ha 34,6 m
Mały Staw 1668 m 0,18 ha 2,1 m
Wielki Staw 1665 m 34,14 ha 79,3 m
Czarny Staw 1722 m 12,65 ha 50,4 m
Wole Oko 1862 m 0,1 ha b.d.
Zadni Staw 1890 m 6,46 ha 31,6 m