Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Morskiego Oka

Opis szlaków

Z Morskiego Oka przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów

Kolor szlaku

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

okolice Kopy ok. 1850 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 450 m

Szlak przez Świstówkę jest dogodniejszym spośród dwóch istniejących wariantów przejścia znad Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów. Ta piękna widokowo i nietrudna trasa jest jedną z najstarszych tatrzańskich perci. Ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe ścieżka jest zamykana co roku na okres zimowy.

Morskie Oko  »»  Dolina Pięciu Stawów

1 h 45 min 

Trasa przez Świstówkę rozpoczyna się przy drodze do Morskiego Oka. Wyruszając ze schroniska musimy cofnąć się asfaltową drogą w dół, w stronę Włosienicy, by po niecałych 5 minutach dotrzeć do miejsca, w którym niebiesko znakowana ścieżka odchodzi w lewo od szosy. Wygodny szlak prowadzi pod górę w poprzek zbocza Opalonego Wierchu (2115 m n.p.m.), które zimą charakteryzuje się znacznym zagrożeniem lawinowym. Przekraczając kilka często niewidocznych cieków wodnych podchodzimy coraz wyżej, a rzedniejący las stopinowo przechodzi w kosodrzewinę.

Po około trzech kwadransach trochę męczącego, ale łatwego podejścia dochodzimy do jedynego trudniejszego miejsca na szlaku - kilkumetrowego przejścia w poprzek kamienistego i stromego Głębokiego Żlebu, zwanego również Żlebem Żandarmerii. Trawers tego słynącego ze śnieżnych lawin żlebu przy braku pokrywy śnieżnej nie przysparza jednak większych trudności.

Idąc dalej wychodzimy na piękny widokowo obszar zwany Rówinią nad Kępą lub Wolarnią. Roległy widok z tego porośniętego trawą wysokogórską i kosodrzewiną miejsca obejmuje słowackie Tatry Wysokie i Bielskie oraz szczyty górujące nad Morskim Okiem - Niżne Rysy, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Podchodząc dalej łagodnie pod górę przewijamy się przez północno-wschodnie ramię Opalonego Wierchu, gdzie po raz ostatni możemy spojrzeć w stronę otoczenia Morskiego Oka.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie