Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Morskiego Oka

Opis szlaków

Z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 770 m

Ścieżka na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym szlakiem wysokogórskim w rejonie Morskiego Oka. Cała trasa jest piękna widokowo, a panorama ze Szpiglasowego Wierchu, położonego tuż nad przełęczą, uchodzi za jedną z najwspanialszych w całych Polskich Tatrach.

Morskie Oko  »»  Dolinka za Mnichem

1 h 

Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz, zwany pogardliwie Ceprostradą, rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Łatwa ścieżka, na całej długości wyłożona głazami tworzącymi wygodny chodnik, zbudowana została w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Projekt zakładał poprowadzenie łatwej drogi o charakterze wysokogórskim, która łącząc Morskie Oko z Kasprowym Wierchem, dałaby możliwość przejścia całej trasy nawet mniej wprawnym turystom (ceprom). Ostatecznie dalszy odcinek nigdy nie powstał i Ceprostrada kończy się na Szpiglasowej Przełęczy.

Szlak wiedzie od schroniska na krótkim odcinku pod górę w stronę Opalonego Wierchu, po czym skręca w lewo przechodząc w długi trawers poprowadzony mniej więcej równolegle do linii brzegowej Morskiego Oka (wznosząc się jednostajnie na wysokości 50-150 m powyżej tafli jeziora). Przechodzimy w poprzek trzech żlebów, opadających z okolic Marchwicznej Przełęczy (2055 m n.p.m.) - Marchwicznego, Urwanego i Szerokiego Żlebu, podchodząc coraz bliżej w stronę pionowej, północno-wschodniej ściany Mnicha (2070 m n.p.m.). Zadrzewienie występuje wyłącznie w dolnym odcinku ścieżki, dzięki czemu prawie cała trasa obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy i leżący najbliżej nas masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.

Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie łatwego podejścia osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym usytuowane jest rozdroże szlaków. W miejscu tym od żółto znakowanej Ceprostrady odgałęzia się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego.

Dolinka za Mnichem  »»  Szpiglasowa Przełęcz »»  Szpiglasowy Wierch

1 h 15 min 

Z progu Dolinki za Mnichem kontynuujemy podejście żółtym szlakiem. Ścieżka aż do samej Szpiglasowej Przełęczy nie zmienia charakteru wygodnego chodnika. Szlak prowadzi łagodnie pod górę trawersując zbocze Miedzianego, po czym kilkukrotnie gwałtownie zakręca tworząc szerokie zakosy.

Widoki są szczególnie interesujące w wyższej części szlaku. Majestatycznie wygląda stąd masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną. Dobrze widać nieco bardziej oddalone Rysy (2499 m n.p.m.) oraz jeszcze bardziej odległą słowacką część Tatr Wysokich z Lodowym Szczytem (2627 m n.p.m.). Niepozornie wygląda z tej perspektywy Mnich, którego wierzchołek ginie w otaczających go skałach.

Po około dwóch godzinach od opuszczenia schroniska osiągamy szerokie siodło Szpiglasowej Przełęczy (2110 m n.p.m.). Do atrakcji widokowych możemy dodać leżącą po drugiej stronie grani Dolinę Pięciu Stawów i dalej położone szczyty: Świnicę (2301 m n.p.m.), Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) i podłużny grzbiet Wołoszyna.

Wejście na Szpiglasowy Wierch z przełęczy zajmuje niecałe 15 minut. Ten odcinek szlaku jest nieco trudniejszy od Ceprostrady, ale na szczycie czeka nas jeszcze lepszy i bardziej rozległy widok. Dlatego warto poświęcić jeszcze odrobinę wysiłku i wyjść na sam wierzchołek. Na uwagę zasługuje fakt, że ścieżka powyżej przełęczy oznakowana jest żółtymi trójkątami, czyli niezgodnie z powszechnie przyjętą konwencją.

Nazwa Szpiglasowego Wierchu pochodzi z języka niemieckiego i wiąże się z prowadzoną niegdyś w tych rejonach działalnością górniczą. Spiessglas jest niemiecką nazwą antymonitu (Sb2S3) - minerału, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zejście ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny 5 Stawów jest dużo trudniejsze, niż podejście od Morskiego Oka (w górnej części szlaku zejście ułatwiają łańcuchy).