Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Morskiego Oka

Opis szlaków

Z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 770 m

Ścieżka na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym szlakiem wysokogórskim w rejonie Morskiego Oka. Cała trasa jest piękna widokowo, a panorama ze Szpiglasowego Wierchu, położonego tuż nad przełęczą, uchodzi za jedną z najwspanialszych w całych Polskich Tatrach.

Morskie Oko  »»  Dolinka za Mnichem

1 h 

Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz, zwany pogardliwie Ceprostradą, rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Łatwa ścieżka, na całej długości wyłożona głazami tworzącymi wygodny chodnik, zbudowana została w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Projekt zakładał poprowadzenie łatwej drogi o charakterze wysokogórskim, która łącząc Morskie Oko z Kasprowym Wierchem, dałaby możliwość przejścia całej trasy nawet mniej wprawnym turystom (ceprom). Ostatecznie dalszy odcinek nigdy nie powstał i Ceprostrada kończy się na Szpiglasowej Przełęczy.

Szlak wiedzie od schroniska na krótkim odcinku pod górę w stronę Opalonego Wierchu, po czym skręca w lewo przechodząc w długi trawers poprowadzony mniej więcej równolegle do linii brzegowej Morskiego Oka (wznosząc się jednostajnie na wysokości 50-150 m powyżej tafli jeziora). Przechodzimy w poprzek trzech żlebów, opadających z okolic Marchwicznej Przełęczy (2055 m n.p.m.) - Marchwicznego, Urwanego i Szerokiego Żlebu, podchodząc coraz bliżej w stronę pionowej, północno-wschodniej ściany Mnicha (2070 m n.p.m.). Zadrzewienie występuje wyłącznie w dolnym odcinku ścieżki, dzięki czemu prawie cała trasa obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy i leżący najbliżej nas masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.

Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie łatwego podejścia osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym usytuowane jest rozdroże szlaków. W miejscu tym od żółto znakowanej Ceprostrady odgałęzia się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie