Rejon Morskiego Oka
Opis szlaków
Z Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch
Kolor szlaku
Czas przejścia
2h 15min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 770 m
Ścieżka na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym szlakiem wysokogórskim w rejonie Morskiego Oka. Cała trasa jest piękna widokowo, a panorama ze Szpiglasowego Wierchu, położonego tuż nad przełęczą, uchodzi za jedną z najwspanialszych w całych Polskich Tatrach.
Morskie Oko »» Dolinka za Mnichem
1 h
Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz, zwany pogardliwie Ceprostradą, rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Łatwa ścieżka, na całej długości wyłożona głazami tworzącymi wygodny chodnik, zbudowana została w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Projekt zakładał poprowadzenie łatwej drogi o charakterze wysokogórskim, która łącząc Morskie Oko z Kasprowym Wierchem, dałaby możliwość przejścia całej trasy nawet mniej wprawnym turystom (ceprom). Ostatecznie dalszy odcinek nigdy nie powstał i Ceprostrada kończy się na Szpiglasowej Przełęczy.
Szlak wiedzie od schroniska na krótkim odcinku pod górę w stronę Opalonego Wierchu, po czym skręca w lewo przechodząc w długi trawers poprowadzony mniej więcej równolegle do linii brzegowej Morskiego Oka (wznosząc się jednostajnie na wysokości 50-150 m powyżej tafli jeziora). Przechodzimy w poprzek trzech żlebów, opadających z okolic Marchwicznej Przełęczy (2055 m n.p.m.) - Marchwicznego, Urwanego i Szerokiego Żlebu, podchodząc coraz bliżej w stronę pionowej, północno-wschodniej ściany Mnicha (2070 m n.p.m.). Zadrzewienie występuje wyłącznie w dolnym odcinku ścieżki, dzięki czemu prawie cała trasa obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy i leżący najbliżej nas masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.
Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie łatwego podejścia osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym usytuowane jest rozdroże szlaków. W miejscu tym od żółto znakowanej Ceprostrady odgałęzia się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego.
Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści
Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:
- Załóż konto w portalu
- Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
- Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie
Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem:
Zaloguj się