Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Morskiego Oka

Opis szlaków

Z Morskiego Oka na Wrota Chałubińskiego

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Wrota Chałubińskiego 2022 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 620 m

Wrota Chałubińskiego to wąska, skalista przełęcz leżącą w grani łączącej Mięguszowieckie Szczyty ze Szpiglasowym Wierchem. Szlak na Wrota jest łatwy, a widoki średnio atrakcyjne. Z okolic przełęczy dobrze widać Mnicha i często wspinających się na ten szczyt taterników.

Morskie Oko  »»  Dolinka za Mnichem

1 h 

Żółty szlak prowadzący w stronę Dolinki za Mnichem rozpoczyna się tuż obok schroniska nad Morskim Okiem. Ścieżka wiodąca wyżej aż na Szpiglasową Przełęcz zwana jest pogardliwie Ceprostradą. Łatwy szlak, na całej długości wyłożony głazami tworzącymi wygodny chodnik, zbudowany został w 1937 roku przez Polski Związek Narciarski. Projekt zakładał poprowadzenie łatwej drogi o charakterze wysokogórskim, która łącząc Morskie Oko z Kasprowym Wierchem, dałaby możliwość przejścia całej trasy nawet mniej wprawnym turystom (ceprom). Ostatecznie dalszy odcinek nigdy nie powstał i Ceprostrada kończy się na Szpiglasowej Przełęczy.

Szlak wiedzie od schroniska na krótkim odcinku pod górę w stronę Opalonego Wierchu, po czym skręca w lewo przechodząc w długi trawers poprowadzony mniej więcej równolegle do linii brzegowej Morskiego Oka (wznosząc się jednostajnie na wysokości 50-150 m powyżej tafli jeziora). Przechodzimy w poprzek trzech żlebów, opadających z okolic Marchwicznej Przełęczy (2055 m n.p.m.) - Marchwicznego, Urwanego i Szerokiego Żlebu, podchodząc coraz bliżej w stronę pionowej, północno-wschodniej ściany Mnicha (2070 m n.p.m.). Zadrzewienie występuje wyłącznie w dolnym odcinku ścieżki, dzięki czemu prawie cała trasa obfituje we wspaniałe widoki na Morskie Oko, Rysy i leżący najbliżej nas masyw Mięguszowieckich Szczytów z Cubryną i Mnichem.

Oddalając się coraz bardziej od jeziora, szlak zakręca w prawo przechodząc w szerokie zakosy poprowadzone po zboczu Miedzianego (2233 m n.p.m.). Po około godzinie łatwego podejścia osiągamy próg Dolinki za Mnichem, na którym usytuowane jest rozdroże szlaków. Żółto znakowana Ceprostrada odchodzi stąd w prawo w stronę Szpiglasowej Przełęczy (2110 m n.p.m.), a nasz czerwony szlak wiedzie przez dolinkę na wprost Wrót Chałubińskiego.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie