Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Wysokich

Opis szlaków

Na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję

Kolor szlaku

 lub  

Czas przejścia

1h 30min (wariant 1); 1h 45min (w. 2); 2h (w. 3)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Gęsia Szyja 1489 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 500 m (wariant 1), 390 m (w. 2), 540 m (w. 3)

Rusinowa Polana (ok. 1200 m n.p.m.) jest rozległą łąką położoną u podnóża Tatr Wysokich. W jej najbliższym otoczeniu leży Gęsia Szyja - szczyt reglowy, na który wchodzi się z polany w niecałe 45 minut. Oba miejsca są licznie odwiedzane ze względu na znakomite walory widokowe.

Na Rusinową Polanę można dotrzeć na trzy sposoby: z Palenicy Białczańskiej, z Wierchporońca lub przez Dolinę Filipka. Wszystkie trzy warianty dojścia rozpoczynają się przy Drodze Oswalda Balzera prowadzącej z Zakopanego do Morskiego Oka. Drogą z Zakopanego kursują liczne busy, które kończą trasę w Palenicy Białczańskiej.

Palenica Białczańska  »»  Rusinowa Polana  (wariant 1)

45 min 

Niebieski szlak na Rusinową Polanę rozpoczyna się tuż za płatnym parkingiem w Palenicy Białczańskiej, który jest punktem startowym niezwykle popularnego szlaku do Morskiego Oka. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez który statystycznie przechodzi największa liczba turystów - w znakomitej większości zmierzających do Morskiego Oka.

Zaraz za rogatką skręcamy w prawo w las, odchodząc od asfaltowej drogi. Ścieżka prowadzi początkowo łagodnie pod górę, po kilku minutach doprowadzając w pobliże Waksmundzkiego Potoku. Zakręcając w prawo podchodzimy bardziej stromo, na dłuższym odcinku w niedalekiej odległości od strumienia. Wyżej ścieżka odchodzi od potoku tworząc strome zakosy. Po nieco ponad półgodzinnym podejściu wychodzimy z lasu na polanę w miejscu, w którym szlak niebieski łączy się z czarnym. Skręcając w prawo w ciągu niespełna 10 minut docieramy do bacówki i głównego węzła szlaków na Rusinowej Polanie.

Rusinowa Polana od stuleci była miejscem działalności pasterskiej. Po powołaniu w 1954 roku Tatrzańskiego Parku Narodowego, wypasanie zwierząt na obszarze parku było sukcesywnie likwidowane aż do jego całkowitej eliminacji. W latach 80-tych przywrócono tzw. wypas kulturowy i obecnie na Rusinowej Polanie w sezonie ponownie spotkać można stado owiec. Zwierzęta dobrze integrują się z turystami domagając się pożywienia lub nawet podkradając prowiant. Charakterystyczne brzmienie dzwoneczków przywiązanych do szyi owiec (po góralsku zwanych "zbyrcokami") tworzy niepowtarzalny klimat.

Nazwa polany pochodzi od nazwiska Rusinów - sołtysów z Gronia, którym teren ten w 1628 roku nadany został przez króla Zygmunta III Wazę.

Wierch Poroniec  »»  Rusinowa Polana  (wariant 2)

1 h 

Droga z Wierchporońca jest najdogodniejszym wariantem podejścia na Rusinową Polanę i dobrze nadaje się również na warunki zimowe. Szlak rozpoczyna się przy parkingu nieopodal skrzyżowania drogi do Morskiego Oka z drogą nr 960 prowadzącą do Bukowiny Tatrzańskiej, w odległości około 18 km od Zakopanego. Postój jest tu równie drogi, jak w przypadku Palenicy Białczańskiej.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie