Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Wysokich

Opis szlaków

Na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję

Kolor szlaku

 lub  

Czas przejścia

1h 30min (wariant 1); 1h 45min (w. 2); 2h (w. 3)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Gęsia Szyja 1489 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 500 m (wariant 1), 390 m (w. 2), 540 m (w. 3)

Rusinowa Polana (ok. 1200 m n.p.m.) jest rozległą łąką położoną u podnóża Tatr Wysokich. W jej najbliższym otoczeniu leży Gęsia Szyja - szczyt reglowy, na który wchodzi się z polany w niecałe 45 minut. Oba miejsca są licznie odwiedzane ze względu na znakomite walory widokowe.

Na Rusinową Polanę można dotrzeć na trzy sposoby: z Palenicy Białczańskiej, z Wierchporońca lub przez Dolinę Filipka. Wszystkie trzy warianty dojścia rozpoczynają się przy Drodze Oswalda Balzera prowadzącej z Zakopanego do Morskiego Oka. Drogą z Zakopanego kursują liczne busy, które kończą trasę w Palenicy Białczańskiej.

Palenica Białczańska  »»  Rusinowa Polana  (wariant 1)

45 min 

Niebieski szlak na Rusinową Polanę rozpoczyna się tuż za płatnym parkingiem w Palenicy Białczańskiej, który jest punktem startowym niezwykle popularnego szlaku do Morskiego Oka. Przy ustawionej za parkingiem rogatce znajduje się punkt wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez który statystycznie przechodzi największa liczba turystów - w znakomitej większości zmierzających do Morskiego Oka.

Zaraz za rogatką skręcamy w prawo w las, odchodząc od asfaltowej drogi. Ścieżka prowadzi początkowo łagodnie pod górę, po kilku minutach doprowadzając w pobliże Waksmundzkiego Potoku. Zakręcając w prawo podchodzimy bardziej stromo, na dłuższym odcinku w niedalekiej odległości od strumienia. Wyżej ścieżka odchodzi od potoku tworząc strome zakosy. Po nieco ponad półgodzinnym podejściu wychodzimy z lasu na polanę w miejscu, w którym szlak niebieski łączy się z czarnym. Skręcając w prawo w ciągu niespełna 10 minut docieramy do bacówki i głównego węzła szlaków na Rusinowej Polanie.

Rusinowa Polana od stuleci była miejscem działalności pasterskiej. Po powołaniu w 1954 roku Tatrzańskiego Parku Narodowego, wypasanie zwierząt na obszarze parku było sukcesywnie likwidowane aż do jego całkowitej eliminacji. W latach 80-tych przywrócono tzw. wypas kulturowy i obecnie na Rusinowej Polanie w sezonie ponownie spotkać można stado owiec. Zwierzęta dobrze integrują się z turystami domagając się pożywienia lub nawet podkradając prowiant. Charakterystyczne brzmienie dzwoneczków przywiązanych do szyi owiec (po góralsku zwanych "zbyrcokami") tworzy niepowtarzalny klimat.

Nazwa polany pochodzi od nazwiska Rusinów - sołtysów z Gronia, którym teren ten w 1628 roku nadany został przez króla Zygmunta III Wazę.

Wierch Poroniec  »»  Rusinowa Polana  (wariant 2)

1 h 

Droga z Wierchporońca jest najdogodniejszym wariantem podejścia na Rusinową Polanę i dobrze nadaje się również na warunki zimowe. Szlak rozpoczyna się przy parkingu nieopodal skrzyżowania drogi do Morskiego Oka z drogą nr 960 prowadzącą do Bukowiny Tatrzańskiej, w odległości około 18 km od Zakopanego. Postój jest tu równie drogi, jak w przypadku Palenicy Białczańskiej.

Po krótkim podejściu od parkingu szlak prowadzi łagodnie szeroką, leśną drogą aż na samą polanę. "Siedlarska Droga", którą podążamy, od niepamiętnych czasów służyła pasterzom prowadzającym swoje stada w góry. Trasa jest bardzo monotonna, po drodze mijamy jedno ładne miejsce widokowe (*). Po około 45 minutach przechodzimy przez mało wybitne wzniesienie Gołego Wierchu (1206 m n.p.m.). Stąd dzieli nas już tylko niecałe 15 minut od Rusinowej Polany, na którą wychodzimy w pobliżu bacówki i głównego węzła szlaków.

Dolina Filipka  »»  Rusinowa Polana  (wariant 3)

1 h 15 min 

Niebieski szlak na Rusinową Polanę, rozpoczynający się w Dolinie Filipce, wiedzie obok Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Ten niewielki drewniany kościółek, zbudowany w stylu zakopiańskim, stanowi obecnie centrum duszpasterstwa turystycznego w Tatrach i jest celem licznych pielgrzymek.

Przy wejściu do Doliny Filipki, położonym w odległości około 13 km od Zakopanego, można zostawić samochód na bezpłatnym parkingu. Leśny szlak wiedzie szeroką drogą, którą dowożone jest zaopatrzenie do sanktuarium. Po około 20 minutach dochodzimy do miejsca, w którym od głównego biegu Doliny Filipki, zakręcającej w prawo w stronę Gęsiej Szyi, w lewo odgałęzia się Dolina Złota. Droga skręca teraz w lewo wznosząc się łagodnie wzdłuż spływającego doliną Złotego Potoku. Po naszej prawej stronie rośnie las zwany Wiktorówkami, od którego pochodzi nazwa sanktuarium. Na dalszym odcinku szlak staje się bardziej stromy. W ciągu niespełna godziny od wejścia do Doliny Filipki docieramy pod kościółek.

Powyżej sanktuarium do przejścia są długie, strome schody, którymi szybko wznosimy się pod górę. Po około 10 minutach szlak łagodnieje wyprowadzając z lasu na polanę. Od głównego węzła szlaków przy bacówce dzieli nas niecałe 5 minut.

Rusinowa Polana  »»  Gęsia Szyja

45 min 

Zielony szlak na Gęsią Szyję biegnie pod górę stromym, trawiastym zboczem począwszy od węzła szlaków przy bacówce aż na górny skraj Rusinowej Polany. Ścieżka wchodzi następnie między drzewa prowadząc pod górę zalesionym grzbietem aż na sam szczyt. Dzięki przerzedzeniom drzewostanu miejsc widokowych nie brakuje. Po około trzech kwadransach osiągamy skalisty wierzchołek Gęsiej Szyi, z którego rozpościera się znakomity widok na Tatry Wysokie i Bielskie.