Regle Tatr Wysokich
Opis szlaków
Z Toporowej Cyrhli przez regle do Wodogrzmotów Mickiewicza i Starej Roztoki
Kolor szlaku
Czas przejścia
3h 30min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Waksmundzka Rówień ok. 1410 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 410 m
Bardzo długa trasa, prowadząca między reglami Tatr Wysokich a masywem Koszytej i Wołoszyna aż do asfaltowej drogi do Morskiego Oka. Leśny szlak, o nielicznych miejscach widokowych jest nużący i stosunkowo mało uczęszczany.
Toporowa Cyrhla »» Psia Trawka
1 h 15 min
Szlak zaczyna się w Toporowej Cyrhli, południowo-wschodniej dzielnicy Zakopanego, odległej od centrum. Z centralnego punktu Cyrhli (tzn. od sklepu spożywczego przy głównej drodze), należy odejść w dół szosą w kierunku Zakopanego (5 minut pieszo), gdzie rozpoczyna się szlak zielono-czerwony prowadzący na Kopieniec Wielki.
Ścieżka wiedzie początkowo wśród traw między nielicznymi zabudowaniami. Po 10 minutach wchodzimy w gęsty las idąc cały czas lekko pod górę. Po drodze mijamy kasę biletową TPN i docieramy do rozwidlenia szlaków - w lewo odchodzi czerwony w stronę Suchej Wody, a w prawo zielony na Kopieniec Wielki. Czerwono znakowana ścieżka prowadzi długo pod górę, po czym zaczynamy schodzić w stronę potoku. Szum wody świadczy o tym, że Sucha Woda jest już niedaleko. Po przejściu przez mostek nad potokiem dochodzimy do niewielkiej, zarastającej polanki zwanej Psią Trawką. Przez polanę przechodzi szeroka droga jezdna z Brzezin na Halę Gąsienicową.
"Bliźniczka psia trawka" jest pospolitym gatunkiem rośliny zielnej, który porasta, a właściwie niegdyś porastał polanę, której nazwa może wydać się intrygująca. Ten gatunek trawy nie nadaje się do karmienia zwierząt ze względu na bardzo ostre krawędzie liści. Nazwa polany pochodzi z czasów pasterskich, kiedy to górale nazywali tak to zupełnie nieprzydatne do wypasu owiec miejsce.
Psia Trawka »» Waksmundzka Rówień
50 min
Za Psią Trawką ponownie wchodzimy w gęsty las. Szlak wznosi się zdecydowanie pod górę doprowadzając do Pańszczyckiego Potoku. Na dłuższym odcinku idziemy teraz po płaskim terenie wzdłuż biegu potoku, trzykrotnie przekraczając jego zazwyczaj suche łożysko. Sceneria wokół szlaku przypomina miejscami Dolinę Suchej Wody - wokół leży mnóstwo olbrzymich głazów tworzących koryto "suchego" potoku. Od szlaku odchodzą liczne boczne ścieżki, trzeba więc uważać, żeby nie zgubić znaków. Przekraczając po raz trzeci koryto potoku zaczynamy oddalać się od niego, a szlak staje się bardziej stromy. Mozolne podejście nie jest jednak długie i ścieżka ponownie łagodnieje w okolicach rozległej Polany Waksmundzkiej, leżącej u stóp Małej Koszystej (2014 m n.p.m.). Stąd w ciągu 10 minut przechodzimy do kolejnej, mniejszej polany - Waksmundzkiej Równi, z której znakomicie widać najwyższy szczyt Tatr Bielskich - Hawrań (2152 m n.p.m.).
Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści
Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:
- Załóż konto w portalu
- Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
- Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie
Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem:
Zaloguj się