Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Chochołowskiej

Opis szlaków

Odcinek graniowy: Wołowiec » Jarząbczy Wierch » Kończysty Wierch

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 30min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Jarząbczy Wierch 2137 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 310 m

Najdłuższy odcinek graniowy w rejonie Doliny Chochołowskiej, poprowadzony wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Przez całą trasę rozciągają się piękne widoki. W okolicach Dziurawej Przełęczy między Wołowcem i Łopatą napotkamy trudności techniczne. Spory odcinek szlaku wiedzie na krawędzi grani, blisko przepaści.

Trasa rozpoczyna się na Wołowcu (2064 m n.p.m.), na który można dotrzeć z Polany Chochołowskiej na dwa sposoby: przez Wyżnią Dolinę Chochołowską (szlak zielony, później niebieski) lub przez Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń (znaki żółte, później niebieskie). Wejście na Wołowiec zajmie nam 4 - 4,5 h licząc od parkingu na Siwej Polanie.

Wołowiec  »»  Jarząbczy Wierch  »»  Kończysty Wierch

2 h 30 min 

Z Wołowca schodzimy o prawie 230 m w dół do Dziurawej Przełęczy (1836 m n.p.m.). Grań jest tu skalista i tworzy kilka mniejszych wcięć. Podłoże ścieżki przy zejściu jest kruche (drobny żwirek), dlatego wskazana jest wzmożona ostrożność. Na słowacką stronę, do Doliny Jamnickiej opada trawiaste zbocze, poniżej którego leżą dwa nieduże Jamnickie Stawy. Na stronę północną grani, do Wyżniej Doliny Chochołowskiej opadają urwiska.

W okolicach przełęczy napotkamy trudności techniczne. O tym, że jest to miejsce szczególnie niebezpieczne świadczy przymocowana do skały tablica, upamiętniająca wypadek śmiertelny, który zdarzył się tutaj w 2004 roku. Tuż za tablicą znajduje się najtrudniejsze miejsce na szlaku - ukośnie położona, prawie gładka płyta skalna, bez chwytów, którą musimy wejść kilka metrów pod górę. Do Doliny Jamnickiej opada stok o znacznym nachyleniu, dlatego trzeba w tym miejscu uważać.

Dalszy odcinek trasy wiedzie łagodnie pod górę, w stronę wierzchołka Łopaty (1958 m n.p.m.), omijając szczyt łagodnym trawersem. Wkrótce dochodzimy z powrotem do ostrza grani, skąd schodzimy do Niskiej Przełęczy (1831 m n.p.m.). Zejście jest łagodne, ale nie można zapominać, że po lewej stronie, tuż obok ścieżki opada urwisko. Łagodny stok po stronie słowackiej może sprawiać pozorne wrażenie bezpieczeństwa.

Z Niskiej Przełęczy czeka nas męczące podejście (ponad 300 m pod górę) pod wierzchołek Jarząbczego Wierchu (2137 m n.p.m.). Ścieżka jest tu bardziej stroma, ale zdecydowanie bezpieczniejsza, niż w okolicach mijanych poprzednio przełęczy.

Główny wierzchołek Jarząbczego Wierchu znajduje się poza czerwono znakowaną trasą. Możemy na niego wejść odchodząc spod szczytu zielonym szlakiem w prawo, na stronę słowacką (podejście zajmuje kilka minut).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że słowackie szlaki wysokogórskie zamknięte są poza sezonem letnim. Przejście na słowacką stronę w sezonie zimowym będzie więc niezgodne z przepisami.

Widok spod szczytu, obejmujący Wołowiec i grań Rohaczy, jest wspaniały. Dojście z Wołowca w to miejsce zajęło nam prawie 2 godziny, warto więc odpocząć i podziwiać piękno krajobrazu.

Spod Jarząbczego Wierchu w przeciągu pół godziny schodzimy jednostajnie grzbietem do Jarząbczej Przełęczy (1954 m n.p.m.), z której następuje 15-minutowe podejście na Kończysty Wierch (2002 m n.p.m.). Przy zejściu szlak jest miejscami słabo oznakowany i wśród muraw można zgubić jego przebieg. Po prawej stronie wspaniale prezentuje się Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m.), wznoszący się nad Doliną Raczkową. W dole widać niewielkie oczka wodne Raczkowych Stawów.

Z Kończystego Wierchu można zejść zielonym szlakiem przez Trzydniowiański Wierch do Doliny Chochołowskiej lub kontynuować trasę odcinkiem graniowym przez Starorobociański Wierch aż do Siwej Przełęczy.