Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (Czerwone Wierchy) przez Adamicę

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Ciemniak 2096 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1150 m

Najbardziej monotonna spośród dostępnych dróg dojścia na skądinąd wspaniałą i rozległą grań Czerwonych Wierchów. W dolnym odcinku szlak jest stromy i męczący. Wspaniałe widoki otwierają się dopiero po przejściu znacznej części trasy.

Dolina Kościeliska  »»  Ciemniak (Czerwone Wierchy)

3 h 45 min 

Czerwono znakowana ścieżka na Ciemniak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej przy pierwszym mostku nad Kościeliskim Potokiem, tuż za rozległą polaną Wyżniej Miętusiej Kiry. Miejsce to dzieli około 10 minut drogi od wejścia do doliny w Kirach. W lewo od głównej drogi odchodzą tu szlaki: czarny na Przysłop Miętusi (Ścieżka nad Reglami) i czerwony na Ciemniak. Szlak czerwony wiedzie na krótkim odcinku razem z czarnym, po czym odbija w prawo w las.

Niewygodna i dość stroma ścieżka wznosi się zalesionym grzbietem Adamicy. Po godzinie męczącego podejścia przechodzimy przez Polanę Upłaz, z której dobrze widać Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). Po pokonaniu kolejnego, dużo krótszego, leśnego odcinka, wychodzimy w odsłonięty i dużo ciekawszy widokowo teren. Doskonale widać stąd zachodnie zbocze Giewontu (1894 m n.p.m.). Ktoś, kto wcześniej widział Giewont wyłącznie z perspektywy Zakopanego, może mieć problemy z jego rozpoznaniem. Wątpliwości nie pozostawia jednak żelazny krzyż na jego szczycie.

Po wyjściu na niezalesiony grzbiet przechodzimy obok charakterystycznej formacji skalnej, zwanej Piecem (1460 m n.p.m.). Dalsza droga prowadzi stąd aż na sam szczyt zdecydowanie pod górę, wśród kosodrzewiny, przechodzącej wyżej w piętro hal. W dole, po lewej stronie widać kotły Małej i Wielkiej Świstówki, leżące u podnóża wapiennych urwisk północnej części masywu Czerwonych Wierchów.

Mając za sobą prawie trzy godziny drogi, dochodzimy do Chudej Przełączki (1851 m n.p.m.), na której nasz szlak zbiega się z zielono znakowaną ścieżką z Doliny Tomanowej. Z tego miejsca zostaje nam jeszcze około 45 minut podejścia wspaniałym widokowo Twardym Grzbietem, którym wiedzie szeroka, rozdeptana ścieżka. Z okolic podszczytowych Ciemniaka okazale prezentują się wapienne urwiska Krzesanicy - najwyższego wzniesienia Czerwonych Wierchów.

Rozległa panorama ze szczytu Ciemniaka obejmuje pobliskie szczyty: Krzesanicę i Małołączniak oraz na drugim planie sporą część Tatr Wysokich od Świnicy po Krywań. Po stronie Tatr Zachodnich widać m.in. Bystrą, Starorobociański Wierch oraz bardziej oddalone Rohacze i Wołowiec.

Po osiągnięciu szczytu Ciemniaka najczęściej kontynuuje się przejście całej grani Czerwonych Wierchów, po kolei przechodząc przez: Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.). Łagodną ścieżką, o niewielkiej różnicy wzniesień w przeciągu nieco ponad godziny można przejść grzbiet całego masywu. Należy pamiętać, że porośnięte trawą, łagodne w górnych partiach szczyty, podcięte są po bokach kilkusetmetrowymi urwiskami. Nie można więc zbaczać ze znakowanej ścieżki. Pobłądzenia w czasie mgły i niefrasobliwość turystów są najczęstszym powodem wypadków w tym rejonie. Szczególną ostrożność powinno się zachować w przypadku zalegania pokrywy śnieżnej.

Zejście z grani Czerwonych Wierchów możliwe jest na kilka sposobów: z Małołączniaka Kobylarzowym Żlebem w stronę Przysłopu Miętusiego i Doliny Małej Łąki, z Kopy Kondrackiej w stronę Doliny Małej Łąki lub też z Kopy Kondrackiej do Doliny Kondratowej i dalej do Kuźnic.