Rejon Doliny Kościeliskiej
Opis szlaków
Z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (Czerwone Wierchy) przez Adamicę
Kolor szlaku
Czas przejścia
3h 45min
Poziom trudności
Stromizny / Ekspozycja
Ubezpieczenia
brak
Atrakcyjność widokowa
Najwyższy punkt
Ciemniak 2096 m n.p.m.
Różnica wzniesień
ok. 1150 m
Najbardziej monotonna spośród dostępnych dróg dojścia na skądinąd wspaniałą i rozległą grań Czerwonych Wierchów. W dolnym odcinku szlak jest stromy i męczący. Wspaniałe widoki otwierają się dopiero po przejściu znacznej części trasy.
Dolina Kościeliska »» Ciemniak (Czerwone Wierchy)
3 h 45 min
Czerwono znakowana ścieżka na Ciemniak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej przy pierwszym mostku nad Kościeliskim Potokiem, tuż za rozległą polaną Wyżniej Miętusiej Kiry. Miejsce to dzieli około 10 minut drogi od wejścia do doliny w Kirach. W lewo od głównej drogi odchodzą tu szlaki: czarny na Przysłop Miętusi (Ścieżka nad Reglami) i czerwony na Ciemniak. Szlak czerwony wiedzie na krótkim odcinku razem z czarnym, po czym odbija w prawo w las.
Niewygodna i dość stroma ścieżka wznosi się zalesionym grzbietem Adamicy. Po godzinie męczącego podejścia przechodzimy przez Polanę Upłaz, z której dobrze widać Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). Po pokonaniu kolejnego, dużo krótszego, leśnego odcinka, wychodzimy w odsłonięty i dużo ciekawszy widokowo teren. Doskonale widać stąd zachodnie zbocze Giewontu (1894 m n.p.m.). Ktoś, kto wcześniej widział Giewont wyłącznie z perspektywy Zakopanego, może mieć problemy z jego rozpoznaniem. Wątpliwości nie pozostawia jednak żelazny krzyż na jego szczycie.
Po wyjściu na niezalesiony grzbiet przechodzimy obok charakterystycznej formacji skalnej, zwanej Piecem (1460 m n.p.m.). Dalsza droga prowadzi stąd aż na sam szczyt zdecydowanie pod górę, wśród kosodrzewiny, przechodzącej wyżej w piętro hal. W dole, po lewej stronie widać kotły Małej i Wielkiej Świstówki, leżące u podnóża wapiennych urwisk północnej części masywu Czerwonych Wierchów.
Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści
Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:
- Załóż konto w portalu
- Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
- Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie
Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem:
Zaloguj się