Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (Czerwone Wierchy) przez Adamicę

Kolor szlaku

Czas przejścia

3h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Ciemniak 2096 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1150 m

Najbardziej monotonna spośród dostępnych dróg dojścia na skądinąd wspaniałą i rozległą grań Czerwonych Wierchów. W dolnym odcinku szlak jest stromy i męczący. Wspaniałe widoki otwierają się dopiero po przejściu znacznej części trasy.

Dolina Kościeliska  »»  Ciemniak (Czerwone Wierchy)

3 h 45 min 

Czerwono znakowana ścieżka na Ciemniak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej przy pierwszym mostku nad Kościeliskim Potokiem, tuż za rozległą polaną Wyżniej Miętusiej Kiry. Miejsce to dzieli około 10 minut drogi od wejścia do doliny w Kirach. W lewo od głównej drogi odchodzą tu szlaki: czarny na Przysłop Miętusi (Ścieżka nad Reglami) i czerwony na Ciemniak. Szlak czerwony wiedzie na krótkim odcinku razem z czarnym, po czym odbija w prawo w las.

Niewygodna i dość stroma ścieżka wznosi się zalesionym grzbietem Adamicy. Po godzinie męczącego podejścia przechodzimy przez Polanę Upłaz, z której dobrze widać Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.). Po pokonaniu kolejnego, dużo krótszego, leśnego odcinka, wychodzimy w odsłonięty i dużo ciekawszy widokowo teren. Doskonale widać stąd zachodnie zbocze Giewontu (1894 m n.p.m.). Ktoś, kto wcześniej widział Giewont wyłącznie z perspektywy Zakopanego, może mieć problemy z jego rozpoznaniem. Wątpliwości nie pozostawia jednak żelazny krzyż na jego szczycie.

Po wyjściu na niezalesiony grzbiet przechodzimy obok charakterystycznej formacji skalnej, zwanej Piecem (1460 m n.p.m.). Dalsza droga prowadzi stąd aż na sam szczyt zdecydowanie pod górę, wśród kosodrzewiny, przechodzącej wyżej w piętro hal. W dole, po lewej stronie widać kotły Małej i Wielkiej Świstówki, leżące u podnóża wapiennych urwisk północnej części masywu Czerwonych Wierchów.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie