Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej przez Ornak na Starorobociański Wierch

Kolor szlaku

  

Czas przejścia

3h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1080 m

Trasa na najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich. Przejście trawiastym grzbietem Ornaku obfituje we wspaniałe widoki. W końcowym podejściu pod Starorobociański Wierch po jednej stronie ścieżki występuje duża (jak na Tatry Zachodnie) ekspozycja.

Dolina Kościeliska (Mała Polana Ornaczańska)  »»  Iwaniacka Przełęcz

1 h 

Szlak rozpoczyna się przy schronisku na Hali Ornak, wymaga więc przejścia wcześniej całej Doliny Koscieliskiej (ok. 1,5 h).

Od schroniska kierujemy się za żółtymi znakami, które prowadzą w dół Małej Polany Ornaczańskiej. Na wprost ścieżki doskonale widać masyw Bystrej (2248 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Tatr Zachodnich. Po przekroczeniu Pyszniańskiego Potoku przechodzimy przez północny skraj Wielkiej Polany Ornaczańskiej, skręcając następnie w prawo, w las. Ścieżka prowadzi początkowo łagodnie pod górę, po czym nabiera nieco większej stromizny, prowadząc zdecydowanie pod górę aż na samą Iwaniacką Przełęcz. Podejście jest męczące, ale raczej wygodne (kamienne stopnie). Zimą na trasie występuje zagrożenie lawinowe. Patrząc za siebie, z rzadka, między drzewami, można dostrzec siodło Tomanowej Przełęczy.

Iwaniacka Przełęcz (1459 m n.p.m.) jest siodłem leżącym między Kominiarskim Wierchem (1829 m n.p.m.) a grzbietem Ornaku. Znajduje się tu niewielka polana, pośrodku której usytuowany jest węzeł szlaków. Można zejść stąd do Doliny Chochołowskiej (znaki żółte) lub kontynuować podejście na Ornak (znaki zielone). Widok z przełęczy jest ograniczony. Po południowej stronie wznosi się zbocze Kominiarskiego Wierchu, a po stronie Doliny Kościeliskiej, w oddali, widać głębokie wcięcie Tomanowej Przełęczy między Ciemniakiem a Tomanowym Wierchem Polskim.

Iwaniacka Przełęcz  »»  Ornak  »»  Siwa Przełecz

1 h 45 min 

Opuszczając polanę na Iwaniackiej Przełęczy wchodzimy w las, który wkrótce przechodzi w piętro kosodrzewiny. Ścieżka jest męcząca - mamy do podejścia prawie 400-metrów pod górę. Szlak jest bardzo dobrze utrzymany - tworzy go wygodny, kamienny chodnik.

Podejście stromym zboczem trwa około godzinę. Po osiągnięciu rozległego, trawiastego grzbietu Ornaku roztaczają się piękne widoki. Zza kolejnych wzniesień grzbietu wyłania się Bystra. Po prawej stronie doskonale widać nieco urwisty od tej strony Starorobociański Wierch - cel naszej wycieczki. Po lewej stronie podziwiać można łańcuch biegnący od Ciemniaka przez Tomanowy i Smreczyński Wierch po Kamienistą. W oddali prześwitują odległe pasma Tatr Wysokich.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie