Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Rejon Doliny Kościeliskiej

Opis szlaków

Z Doliny Kościeliskiej na Tomanową Przełęcz

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

1h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Tomanowa Przełęcz 1686 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 590 m

O szlaku na Tomanową Przełęcz chyba mało kto słyszał, a jeszcze mniej osób tędy szło. Ścieżka pod samą przełęczą jest miejscami zarośnięta i żeby dotrzeć do celu trzeba przedzierać się przez gąszcz kosodrzewiny. Mimo to warto wybrać się w to miejsce - przede wszystkim ze względu na rzadko spotykany, jak na tatrzańskie przełęcze, spokój.

Uwaga! Począwszy od 22 maja 2009r. szlak został zamknięty.

Dolina Kościeliska (Mała Polana Ornaczańska)  »»  Tomanowa Przełęcz

1 h 45 min   

Szlak rozpoczyna się przy schronisku na Hali Ornak, wymaga więc przejścia wcześniej całej Doliny Koscieliskiej (ok. 1,5 h).

Od rozstaju szlaków przy schronisku na Małej Polanie Ornaczańskiej kierujemy się zielonym szlakiem w stronę Doliny Tomanowej. Wygodna i szeroka droga prowadzi przez las w górę Tomanowego Potoku. Po około 45 minutach wychodzimy na sąsiadujące ze sobą Polany Tomanowe - Niżnią, a następnie Wyżnią. Na wprost ścieżki dobrze widać częściowo pokryte gołoborzem zbocze Suchego Wierchu Tomanowego (1860 m n.p.m.), wznoszącego się ponad siodłem Tomanowej Przełęczy. Po dalszej, półgodzinnej wędrówce dochodzimy do rozdroża. Zielony szlak na Ciemniak skręca tutaj ostro w lewo, a czerwono znakowana, mocno zarastająca ścieżka na Tomanową Przełęcz, wiedzie dalej prosto.

Wąska ścieżynka wiedzie wśród traw, a w dalszej części szlaku pomiędzy kosodrzewiną. Przejście przez kosodrzewinę jest bardzo uciążliwe, gdyż gałęzie na sporym odcinku zachodzą na ścieżkę tworząc miejscami trudny do przebycia gąszcz.

Po półgodzinnym podejściu, licząc od rozdroża, wychodzimy na trawiastą przełęcz, z której rozpościera się piękny widok na słowacką Dolinę Tomanową Liptowską, łączącą się w oddali z Doliną Cichą. Po lewej stronie dolin wznosi się grań wiodącą przez Kasprowy Wierch po Świnicę, a po prawej stronie masyw Kop Liptowskich.