Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Zachodnich

Opis szlaków

Droga pod Reglami i dolinki reglowe:
Dolina Białego, Ku Dziurze, Strążyska, Za Bramką i Lejowa

Kolor szlaku

    

Czas przejścia

3h (Droga pod Reglami)

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Droga pod Reglami jest szeroką, spacerową ścieżką poprowadzoną u podnóża zalesionych wzniesień, stanowiących przedgórze Tatr Zachodnich. Trasa wiedzie od Księżówki położonej tuż nad Rondem Kuźnickim w Zakopanem i prowadzi wzdłuż linii łączącej punkty wylotowe dolin polskiej części Tatr Zachodnich. Punktem końcowym trasy jest Siwa Polana leżąca u wejścia do Doliny Chochołowskiej. Przejście pieszo całej drogi zajmuje około 3 godziny.

Ścieżka znajduje się poza obszarem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie obowiązują więc opłaty za wstęp i dozwolona jest jazda rowerem. W okolicach Kir (u wylotu Doliny Kościeliskiej) konieczne jest przejście wzdłuż ruchliwej drogi asfaltowej. Trasa całkowicie pozbawiona jest widoków wysokogórskich, gdyż Tatry zasłonięte są przez regle.

Dolinki reglowe wcinają się w pasmo regli, jednakże w odróżnieniu od dolin walnych, swoim zasięgiem nie dochodzą one do grani głównej Tatr. Do dolinek reglowych Tatr Zachodnich zaliczają się doliny: Białego, Ku Dziurze, Strążyska, Za Bramką i Lejowa. Wejście na teren dolinek reglowych (za wyjątkiem Doliny ku Dziurze i Doliny za Bramką) jest płatne - obowiązują bilety TPN.

Dolina Białego

1 h 

Dolina Białego jest najbardziej na Wschód wysuniętą dolinką reglową. Wejście do niej usytuowane jest przy Drodze pod Reglami, niedaleko naszej słynnej skoczni narciarskiej, Wielkiej Krokwi. Żółty szlak biegnący doliną w górnej części łączy się z czarno znakowaną Ścieżką nad Reglami. Przejście całej doliny aż do czarnego szlaku zajmuje mniej więcej godzinę.

Dolny odcinek trasy wiedzie dnem doliny wzdłuż Białego Potoku, którego wapienne łożysko, o średnim spadku wynoszącym 18,7%, tworzy ciąg kaskad. Wartko płynące wody potoku przekraczamy trzykrotnie przechodząc po drewnianych mostkach. W połowie drogi dochodzimy pod niewielki wodospad, gdzie szlak gwałtownie skręca w prawo. Jest to miejsce, w którym w sezonie gromadzi się tłum turystów, a na okolicznych ławkach trudno znaleźć miejsce. Ścieżka wkracza tu w gęsty las i dość stromymi zakosami wyprowadza w górę do skrzyżowania ze Ścieżką nad Reglami.

Po dojściu do czarnego szlaku można skręcić w prawo w stronę Sarniej Skały (około pół godziny drogi) lub w lewo na Kalatówki (nieco ponad godzina).

Dolina ku Dziurze

20 min 

Nazwa tej niewielkiej dolinki pochodzi od jaskini "Dziury", która usytuowana jest mniej więcej w połowie długości doliny, na samym końcu szlaku. Od wylotu doliny ścieżka prowadzi lasem nieznacznie pod górę. Końcowy, krótki odcinek, doprowadzający pod otwór jaskini, jest nieco bardziej stromy.

Dziura jest niedużą jaskinią jednokomorową. Ukośnie w dół prowadzi jeden dość stromy korytarz rozszerzający się w komorę. Dno jaskini pokryte jest nieprzyjemną mieszaniną butwiejących liści, gliny i gruzu skalnego. Zaraz za wejściem, ponad przedsionkiem znajduje się skalne okno, przez które wpadają liście z pobliskich drzew. Jeżeli chcemy zwiedzić jaskinię, niezbędna będzie latarka i ciepłe ubranie. Zejście do dna komory zajmuje kilka minut.

Wejście na teren doliny jest bezpłatne.

Dolina Strążyska

30 min 

Dolina Strążyska jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów. Wejście do doliny i parking znajdują się na końcu ulicy Strążyskiej będącej przedłużeniem ul. Kasprusie biegnącej z centrum Zakopanego.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie