Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Regle Tatr Zachodnich

Opis szlaków

Ścieżka nad Reglami: Dolina Kościeliska » Dolina Chochołowska

Kolor szlaku

Czas przejścia

2h 15min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

brak

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Kominarska Przełęcz 1307 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 340 m

Najmniej atrakcyjny widokowo odcinek Ścieżki nad Reglami łączy Dolinę Kościeliską z Doliną Chochołowską. Szlak jest nużący i stosunkowo rzadko uczęszczany. Pierwszy odcinek trasy może służyć jako droga dojścia do Doliny Lejowej.

Szlak rozpoczyna się w Dolinie Kościeliskiej między sąsiadującymi polanami: Cudakową a Starymi Kościeliskami. Miejsce to jest usytuowane około 15 minut drogi od wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach. Jeżeli do Doliny Kościeliskiej dotarliśmy Ścieżką nad Reglami od strony Przysłopu Miętusiego, po dojściu do głównej drogi prowadzącej dnem doliny musimy skręcić w lewo i przejść kilka minut tą drogą za Cudakową Polanę, gdzie czarno znakowana ścieżka odbija w prawo.

Dolina Kościeliska  »»  Dolina Chochołowska

2 h 15 min 

Odchodząc od głównego szlaku wiodącego Doliną Kościeliską wchodzimy w las, którym ścieżka wiedzie mozolnie pod górę przez ponad pół godziny. Podejście kończy się pod polaną Przysłopu Kominiarskiego (1124 m n.p.m.), gdzie można chwilę odpocząć, a w razie konieczności schronić się przed deszczem w pobliskim szałasie.

Dalsza trasa wiedzie przez kilkanaście minut nieznacznie w dół, doprowadzając na nieco większą Niżnią Polanę Kominiarską. Tuż przed tą polaną w prawo odchodzi żółto znakowana ścieżka prowadząca w dół Doliny Lejowej.

Za polaną podchodzimy lasem coraz bardziej stromo pod górę aż do Przełęczy Kominiarskiej (1307 m n.p.m.), która stanowi najwyżej położony punkt trasy. Odcinek z przełęczy prowadzi już systematycznie w dół aż do Doliny Chochołowskiej (pierwszy fragment jest nieco bardziej stromy). Około 15 minut przed zejściem do doliny przechodzimy przez malowniczą Polanę Jamy.

Czarny szlak kończy się w Dolinie Chochołowskiej mniej więcej w połowie drogi łączącej parking na Siwej Polanie ze schroniskiem na Polanie Chochołowskiej. Przejście zarówno w jedną, jak i w drugą stronę zajmuje około godzinę.