Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Tatry Zakopiańskie

Opis szlaków

Na Giewont z Doliny Strążyskiej

Kolor szlaku

 

Czas przejścia

2h 45min

Poziom trudności

Stromizny / Ekspozycja

Ubezpieczenia

łańcuchy w kopule szczytowej

Atrakcyjność widokowa

Najwyższy punkt

Giewont 1894 m n.p.m.

Różnica wzniesień

ok. 1000 m

Najszybsze dojście na Giewont, prowadzące wprost z Zakopanego. Pierwszy odcinek trasy wiedzie niezwykle popularną Doliną Strążyską. Powyżej Grzybowca aż na sam szczyt Giewontu zapewnione są ładne widoki. Zimą szlak jest zamykany ze względu na znaczne zagrożenie lawinowe.

Dolina Strążyska  »»  Polana Strążyska »»  Przełęcz w Grzybowcu »»  Wyżnia Kondracka Przełęcz

2 h 30 min 

Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się w południowej części Zakopanego, na przedłużeniu ul. Kasprusie, mającej swój początek w centrum, nieopodal dolnego odcinka Krupówek. Ul. Kasprusie, przechodząca wyżej w ul. Strążyską, kończy się u wylotu doliny, na skrzyżowaniu z Drogą pod Reglami. Przejście tego odcinka pieszo z centrum zajmuje około pół godziny. Jeżdżą tu również liczne busy.

Od kasy biletowej TPN idziemy wzdłuż Strążyskiego Potoku szeroką, spacerową drogą, kilkakrotnie przekraczając strumień wody. Na wprost szlaku, zza drzew miejscami wyłania się masyw Giewontu. Po prawej stronie doliny, ponad lasem, wznoszą się urwiste turniczki, ze szczególnie efektownymi Kominami Strążyskimi. Mijamy Skałę Edwarda Jelinka, w której ścianę wmurowano tablicę upamiętniającą działalność tego czeskiego literata i przyjaciela Polaków. Po ponad półgodzinnym spacerze wychodzimy z lasu na Polanę Strążyską, przy brzegu której wita nas charakterystyczny głaz zwany Sfinksem. Na polanie znajdują się stare zabudowania pasterskie, a w niewielkiej drewnianej chatce urządzono bufet. Znakomicie widać stąd północną ścianę Giewontu. Przez polanę przebiega czarno znakowana Ścieżką nad Reglami, która krzyżuje się tutaj z czerwonym szlakiem. Idąc na wprost Giewontu za żółtymi znakami w ciągu 10 minut można dojść do wodospadu Siklawicy.

Z polany kierujemy się w prawo za czerwonymi i czarnymi znakami, rozpoczynając mozolne podejście na Przełęcz w Grzybowcu (1311 m n.p.m.). Szlak prowadzi lasem coraz bardziej stromo pod górę, osiągając zalesioną przełęcz po około 45 minutach. Skręcając w lewo z przełęczy dochodzimy do rozdroża. Od czerwonego szlaku na Giewont, w prawo w dół odłącza się stąd czarno znakowana Ścieżka nad Reglami.

Od rozwidlenia szlaków ponad przełęczą idziemy dalej pod górę wznosząc się na grzbiet Grzybowca (1417 m n.p.m.). Las powoli zanika, dzięki czemu odsłaniają się wspaniałe widoki obejmujące cały masyw Giewontu z jego trzema kulminacjami (patrząc od lewej): Długim Giewontem (1867 m n.p.m.), Giewontem (1894 m n.p.m.) i Małym Giewontem (1728 m n.p.m.). Ścieżka prowadzi łagodnie pod górę kierując się w stronę skał Małego Giewontu, którego spiętrzenie obchodzić będziemy po prawej (zachodniej) stronie. Charakterystycznym miejscem na szlaku jest tzw. "Szczerbinka" (*) - wąskie wcięcie skalne, przez które przechodzi ścieżka.

Dalsza część opisu tego szlaku dostępna jest po opłaceniu dostępu czasowego do treści

Aby uzyskać dostęp do całego opisu tego szlaku oraz do opisów wszystkich innych tras położonych w Tatrach:

  • Załóż konto w portalu
  • Opłać roczny abonament za dostęp do treści w kwocie 12 zł
  • Korzystaj ze wszystkich opisów szlaków w opłaconym okresie