Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum - Komentarze do szlaków

Dyskusja na temat szlaku

Z Kir na Małą Polanę Ornaczańską (Tatry Polskie :: Tatry Zachodnie)

11-12-2015

waclaw

Myślałem , że sypnie się garść dodatkowych pytań . Zawód !
To co widzą i ... wiedzą internauci, jak widać, wystarcza.
Kto zatem zwiedza Kościeliską i po co ?
Niech o to martwią się "specjaliści",.
Ale ja wrócę do tematu dla bardziej zainteresowanych.
Parę pozycji temu ten temat napocząłem. Dla tych, których interesuje wspinanie,
Zaraz po zejściu z drogi /szosy/ od Kościeliskiej do Chochołowskiej , przy zielonym szlaku / zejście w lewo/ jest wejście do Żlebu Jaroniec. Możnaby tam zajrzeć i zorientować się bezpośrednio, co czeka odważnych na trudniejszych zboczach.
Jego zręby /Jarońca, zwłaszcza Kopki/ i pobocze od strony wschodniej widać ze wstępnego etapu po wejściu w szlak Dol. Kościeliskiej.
Preludium do tego może być skałka werjściowa w tzw. Bramie do Dol. Lejoowej.

02-06-2014

Wacław

drobny błąd w poprzednim wątku.
Chodzi o "Ścieżkę nad Reglami", choć bardziej adekwatna byłaby nazwa: Ścieżka w Reglach. Obecnie zamknięta od Kościeliskiej do Chochołowskiej.
Natomiast Droga pod Reglami na tym odcinku jest zdatna do przejścia, także do przejazdu rowerowego. Krótki jej fragment /około 500m/ tuż za Kirami, prowadzi drogą jezdną w kierunku Witowa, Chochołowa.

02-06-2014

Wacław

c.d. dotyczący zmian w Kościeliskiej i przyległościach.
Ulewne deszcze przed tygodniem dołożyły swoje do zniszczeń pozimowych.
Warto wiedzieć, że nadal zamknięte są szlaki: Ścieżka pod Reglami od Kośc. do Chochołowskiej, Doliną Lejową, do Hali na Stołach, zdewastowany a zatem trudny do przejścia odcinek od Prz. Iwaniackiej do Dol. Chochołowskiej, przykryte powalonymi świerkami jest także wywierzysko - Lodowe Źr. obok szlaku do Jaskini Mroźnej.
Zniszczeń uniknęły szlaki na Przysłop Miętusi, do Stawu Smreczyńskiego, Wąwóz Kraków i Dol. Tomanową.
Nie daję głowy, czy zamknięte szlaki zostaną przetarte do wakacji, choć takie są zamiary Parku.
Aktualne informacje turystyczne są dostępne na stronie tpn.pl

19-05-2014

Wacław

Miałem już zaprzestać komentarzy do tej trasy, ale po swoim wiosennym tam pobycie, dołożę jeszcze jeden.
Ktoś, kto zna dobrze tą dolinę z przeszłości, bardzo się zdziwi zmianami.
Mogą zaszokować.
Od początku trasy, czyli już przy wejściu w Kirach, straszy Przednia Kopka, prawie całkowicie ogołocona z lasu. Uwidocznił się skalisty charakter tej górki. Całe "pasmo" Kopek Kościeliskich, podobnie bezleśne, ciągnie się na prawo od drogi wzdłuż Polany Stare Kościeliska.
W gmatwaninie połamanych drzew nie widać dróg wejściowych na Ścieżkę nad Reglami do Chochołowskiej, na Stoły, także obok szlak w Lejowej.
Intensywne prace leśne udrożnią te trasy do lata.
Jest taki plan. Nadzieja też jest.
Nawet taka katastrofa przyrodnicza jaką był halny w Boże Narodzenie i jego skutki, to fakt przejściowy. Lasy regla dolnego zostaną świadomie odnowione przez człowieka, w miarę możności w takiej postaci jaka dominowała przed 200 laty.

17-04-2014

wacław

... i doszliśmy do schroniska... Zastąpiło ono stare,/jeszcze ponad dwa km. dalej/, spalone przez Niemców na Polanie Pysznej w samej końcówce wojny. Zimą była tam Mekkka narciarzy.
Przed wojną na Hali Pysznej i na sąsiedniej Hali Tomanowej PTT prowadziło wzorcowe gospodarstwa pasterskie.
Po wojnie teren ten objęto ochroną ścisłą z chwilą powołania TPNu i całkowicie wyłączono z działalności turystycznej. Jest olbrzymi /jak na Tatry/, zwłaszcza po zamknięciu Tomanowej Przełęczy. Kto wie, czy podobny los nie dotknie szlaku w Dolinie Kamienistej, ale może nie ma co krakać.
Pierwotnie schronisko nosiło imię Bronisława Czecha, od l. 70-tych patronuje mu prof. Walery Goetel, znakomity geolog tatrzański.